EXCLUSIV

Actrița Olga Bălan, țintuită la pat de șase zile: „Am fost rău, nu mai puteam să respir”. Ce a pățit și de ce evită spitalele din România. EXCLUSIV

Ana Maria Păsat 07.12.2022, 16:54

Actrița Olga Bălan a fost nevoită să-și anuleze toate evenimentele din această perioadă, din cauza unei afecțiuni mai vechi, care a recidivat. Cum nu are asigurare medicală în România și are oroare de spitalele de aici, potrivit propriilor mărturisiri făcute în exclusivitate pentru Impact.ro, Olga urmează acum tratamentul cu antibiotice recomandat de medicul ei din Italia, pe care s-a văzut nevoită să-l contacteze telefonic.

„Am anulat toate evenimentele, mi-a fost foarte rău”

Actrița Olga Bălan e țintuită la pat, de mai bine de șase zile, potrivit mărturisirilor făcute de aceasta în exclusivitate pentru Impact.ro. Ea suferă încă din copilărie de sinuzită, afecțiune care i-a recidivat zilele trecute după ce, ne spune aceasta, a plecat la o filmare la scurt timp după ce s-a spălat pe cap:

„În perioada asta aveam multe în plan, dar Dumnezeu a hotărât să stau acasă. Am anulat toate evenimentele, mi-a fost foarte rău. Sunt acasă, la odihnă totală. Am o sinuzită, nu am fost atentă în ultimul timp și mi-a recidivat. Am ieșit cu părul spălat din casă și acum trag consecințele.

Ultima dată am filmat pentru un Revelion, la un post de televiziune, în sală era foarte cald, dar în același timp era și curent, pentru că au lăsat ușa deschisă. Aerul era rece. Sunt pe antibiotic, nu puteam să respir, mi s-au umflat sinusurile. Nu m-am putut da jos din pat. Dragoș (n.r. iubitul actriței) a avut multă grijă de mine.

Sunt așa de zile bune, de vreo săptămână, am avut niște dureri groaznice. Am făcut infecție. Nu am fost cuminte, a trebuit să mă duc de colo-ncoace. De când eram puștoaică mă spălam la cap și apoi ieșeam afară. Mama mă certa și nu o ascultam. Apoi m-am ales cu sinuzită”, ne-a spus actrița.

„În spitalele de aici nu mă duc”

Olga Bălan a trăit ani buni în Italia, țara sa de adopție, care i-a oferit totodată șansa de a deveni cunoscută ca actriță. În toată această perioadă, ea a reușit să-și achiziționeze și un apartament cu trei camere, la 34 de kilometri de Roma.

Olga Bălan
Olga Bălan

Are și cetățenie italiană, în același timp, precum și asigurare medicală, în țara sa de adopție. Destinul a adus-o însă înapoi în România, iubitul său, Dragoș, locuind în Capitală.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Din acest motiv, și cum actrița are și oroare de spitalele de aici, în momentul în care s-a simțit rău, ea s-a văzut nevoită să-și sune medicul din Italia, iar în prezent urmează tratamentul prescris de acesta, telefonic: „Am vorbit cu medicul meu din Italia, aici nu am asigurare, acolo am totul. În spitalele de aici nu mă duc, să iau cine știe ce, am oroare”, a completat aceasta.

„Mulțumesc, Italia!”

Altfel, Olga Bălan are la activ peste 14 roluri în filmele din Italia, ultimul fiind cel de guvernantă, într-o producție filmată în timpul pandemiei. Cum în prezent petrece cea mai mare parte a timpului în țara natală, actrița ne-a mărturisit că și-ar dori foarte mult să joace într-un film românesc:

„Eu am jucat în foarte multe filme italiene. Mulțumesc, Italia, pentru că ai avut încredere în mine! Cred că sunt vreo 14 filme la număr… Mi-aș dori din suflet să joc într-un film românesc. Nu am mai fost chemată de ani buni. Acum, cum o vrea bunul Dumnezeu!”, ni s-a mai confesat artista.

Urmăriți Impact.ro și pe