Accident rutier grav pe autostrada A1 Bucureşti-Piteşti. Tragedie în această dimineață pe autostrada A1 Bucureşti-Piteşti, când un bărbat în vârstă de 45 de ani a decedat, iar un altul, în vârstă de 46 de ani, a fost rănit în urma unui accident rutier ce a avut loc între un camion apicol şi un autocamion de marfă.
ISU Giurgiu a a fost solicitat să intervină în această dimineaţă pe A 1 după ce, la kilometrul 40, pe sensul de mers către Piteşti, în apropierea localităţii Căscioarele, judeţul Giurgiu, a avut loc un accident rutier în care au fost implicate două autovehicule, un camion apicol şi un autocamion de transport marfă. La faţa locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detaşamentului Bolintin Deal cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă, dotată cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD şi două ambulanţe SAJ.
Echipajele de intervenţie au constatat faptul că în accident au fost implicate cinci persoane. Conducătorul unuia dintre autovehicule a fost găsit încarcerat şi a fost extras de pompieri dintre fiarele contorsionate cu ajutorul accesoriilor de descarcerare. Din nefericire, acesta era decedat, a spus miercuri, presei, purtătoarea de cuvânt a ISU Giurgiu, Nicoleta Beianu.

În urmă cu câteva minute s-a aflat că șoferul celui de-al doilea autovehicul, bărbatul în vârstă de 46 de ani, a fost rănit, iar imediat după a fost preluat de un echipaj SAJ şi transportat de urgenţă la spital. La scurt timp după, celelalte trei persoane cu vârste de 35, 43 şi respectiv 45 de ani, implicate în accident, nu au avut nevoie de îngrijiri medicale.
În aceste momente, pompierii asigură măsurile PSI şi se luptă pentru înlăturarea elementelor de caroserie de pe partea carosabilă, pentru ca circulaţia să se desfăşoare în condiţii de siguranţă. În plus, circulaţia a fost oprită pe banda pe care s-a produs accidentul iar participanţii la trafic au fost puși să circule pe banda a doua.