Președintele rus Vladimir Putin a fost „împins” să invadeze Ucraina și a vrut să pună „oameni decenți” la conducerea Kievului, a declarat fostul premier italian Silvio Berlusconi, atrăgând critici dure chiar înainte de alegerile din Italia.
Liderul italian, al cărui partid Forza Italia face parte dintr-o coaliție de dreapta care se așteaptă să câștige alegerile parlamentare de duminică, este un prieten de lungă durată al lui Putin, iar comentariile sale sunt de natură să-i alarmeze pe aliații occidentali.
„Putin a fost împins de poporul rus, de partidul său, de miniștrii săi să vină cu această operațiune specială”, a declarat Berlusconi la televiziunea publică italiană RAI, joi seara târziu, folosind formularea oficială rusă pentru război, scrie Reuters.
Planul inițial al Rusiei era de a cuceri Kievul „într-o săptămână” și de a-l înlocui pe președintele ucrainean ales în mod democratic, Volodimir Zelenski, cu „un guvern de oameni decenți” și de a pleca „într-o altă săptămână”, a spus el.
„Nici măcar nu am înțeles de ce trupele rusești s-au răspândit în jurul Ucrainei, în timp ce, în mintea mea, ar fi trebuit să rămână doar în jurul Kievului”, a declarat Berlusconi, în vârstă de 85 de ani, care l-a descris cândva pe Putin ca fiind ca un frate mai mic.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]
Obiectivele de război declarate de Putin au variat pe parcursul celor șapte luni de război. Inițial, Ucraina a alungat trupele sale din zona Kievului și, mai recent, din părți din nord-estul țării, în apropiere de granița cu Rusia. Putin spune acum că principalul obiectiv este de a securiza teritoriul din regiunea Donbas, controlată parțial de separatiștii pro-ruși.
Confruntat cu o condamnare pe scară largă din partea adversarilor, Berlusconi a publicat vineri o declarație în care a afirmat că opiniile sale au fost „simplificate excesiv”.
„Agresiunea împotriva Ucrainei este nejustificabilă și inacceptabilă, poziția (Forza Italia) este clară. Vom fi întotdeauna alături de UE și NATO”, a declarat el.