Un nou incendiu a avut loc la un spital din România. Ce au găsit pompierii la Dej, citiți în articolul de mai jos.
Un nou incendiu a avut loc într-un spital din România. Ce au găsit pompierii la Dej după ce au ajuns la fața locului, citiți în rândurile următoare.
Un nou incendiu a izbucnit, astăzi dimineaţă, în curtea Spitalului Municipal Dej. Incedniul a fost localizat în incinta unui post de transformare a energiei electrice, după cum a anunțat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Cluj.

“Două autospeciale au fost alertate în această dimineaţă, în jurul orei 7,50, ca urmare a aprinderii unor elemente din tabloul pentru siguranţe, situat în incinta unui post de transformare a energiei electrice din curtea Spitalului Municipal Dej.
Pompierii sosiţi la faţa locului au găsit o masă din materiale plastice care ardea în incinta respectivă şi câteva elemente ale tabloului de siguranţă topite. Imediat s-a întrerupt alimentarea cu energie a punctului de transformare şi s-a acţionat cu stingătoare cu pulbere în interiorul incintei pentru stingerea flăcărilor, iar concomitent s-au pregătit linii de furtun de la autospeciale, pentru a proteja vecinătăţile punctului de transformare”, se arată într-o informare a ISU Cluj.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]De asemenea, potrivit ISU Cluj, nu au fost necesare măsuri de evacuare pentru pacienţi sau personalul unităţii sanitare. “Din cercetările preliminare a rezultat că evenimentul s-a produs în urma unei defecţiuni a elementelor din instalaţiile punctului de transformare”, se mai menţionează în informare.
Începând de la sfârșitul anului trecut, în spitalele din România au avut loc mai multe incendii în urma cărora au murit zeci de oameni. Cel mai devastator incendiu a fost cel din luna noiembrie de la spitalul din Piatra Neamț. Apoi a urmat cel de la sfârșitul lunii ianuarie a acestui an de la spitalul Matei Balș, care s-a soldat cu 23 de victime. Spitalele din România sunt vechi, de aici tot felul de probleme, printre care și incendiile.
”România este, din păcate, ţara în care în ultimii 30 de ani nu s-a construit niciun spital public mare. Spitalele noastre au 50 de ani sau peste. Medicina a evoluat enorm în timpul ăsta.
Nu ne putem aştepta ca un soft IT de secol 21 să funcţioneze fără probleme pe un computer 386 de anii 90. O astfel de aşteptare nu e doar o naivitate, ci o inconştienţă aproape criminal“, spunea Vlad Voiculescu, ministrul Sănătăţii, la scurt timp după tragedia de la Spitalul Matei Balş.