Vremea o ia razna în România. Meteorologii aduc veşti rele, în ce zone vine frigul

Beatrice Dumitru 04.05.2023, 11:09
Vremea o ia razna în România. Meteorologii aduc veşti rele, în ce zone vine frigul

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că vremea se schimbă în România, iar temperaturile scad de la o zi la alta și vine frigul. Nici ploile mai însemnate cantitativ nu ne vor ocoli. Când scăpâm de vremea rece și în ce zone vine frigul.

Cum va fi vremea în weekend

Vremea rămâne capricioasă și în ultima lună de primăvară, cu alternanțe între căldură și răcoare și contraste regionale. Astfel, meteorologii anunţă temperaturi medii mai coborâte decât cele normale în prima jumătate a lunii mai, mai ales în regiunile extracarpatice, şi temperaturi apropiate de cele specifice perioadei în cea de a doua jumătate a lunii.

Dacă în prima parte a zilei de 4 mai 2023 va ploua în majoritatea regiunilor din țară, iar vântul va sufla cu putere în zonele de munte, de deal, dar și în partea de sud a țării, weekend-ul acesta va începe cu soare și temperaturi de 18 – 24 de grade. Dar duminică se va înnora în mare parte din țară, iar termometrul va arăta doar 10 – 16 grade în nord și nord-est. Local, sunt așteptate și câteva ploi. În vest și sud-vest, vremea se va menține însă destul de caldă, cu maxime de peste 20 de grade.

Vremea o ia razna în România. Meteorologii aduc veşti rele, în ce zone vine frigul
Prognoza meteo pentru weekend și săptămâna 8-14 mai.

Frig și ploi în mai multe regiuni

În prima parte a săptămânii viitoare, la est de România se va instala un anticiclon destul de puternic, care va persista până spre sfârșitul săptămânii, în timp ce un areal de presiune mai scăzută va acoperi partea nord-vestică și centrală a Europei. România se va afla chiar între cele două formațiuni barice, de aceea ne putem aștepta la contraste destul de mari între regiuni, potrivit meteoradar.ro.

În acest context, săptămâna viitoare, Temperaturile medii vor fi mai coborâte decât cele normale pentru acest interval, la nivelul întregii ţări, dar mai ales în regiunile extracarpatice.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

De asemenea, în estul țării, vremea va fi răcoroasă, iar la începutul săptămânii, minimele vor fi mai coborâte în unele dimineți, dar ulterior cerul va fi mai noros și temperaturile nu vor mai scădea atât de mult noaptea. În același timp, în jumătatea vestică a țării sunt prognozate precipitații mai însemnate cantitativ ce ar putea atinge până la 30-50 l/mp în unele zone, până la sfârșitul săptămânii.

Spre sfârșitul săptămânii viitoare, temperaturile vor crește în toate regiunile, iar local maximele ar putea depăși 25 – 26 de grade Celsius.

Urmăriți Impact.ro și pe
Beatrice Dumitru
Este redactor pe zona de Actualitate Impact.ro. Beatrice a absolvit Facultatea de Jurnalism și cursurile de prezentatori, redactori, reporteri și operatori tv în cadrul Academiei de Radio și...