Războiul din Ucraina a devenit, pe lângă conflict militar (sau „operațiune militară”, după unele evaluări mai optomiste), și un imens teren de testare pentru tehnologie militară. Inclusiv pentru tehnologiile propuae e startup-uri occidentale care își testează invențiile direct în condiții reale de luptă.
Printre aceste startup-uri se numără compania americană Foundation, care dezvoltă robotul umanoid Phantom. Robotul este testat deja în mai multe locuri ale lumii, dar în condiții de pace. Adică doar se uită, nu și trage. Însă, după cum anunță presa internațională, e aproape gata să vină pentru teste în Ucraina, unde o să și tragă.
Între timp, în tabăra cealaltă, tradiția tehnologică rămâne solidă: se caută în continuare cipuri prin mașini de spălat capturate pe front.