Top 10 cele mai bune orașe din lume în care să locuiești. Pe ce loc e Bucureștiul

Andrei Cezar 01.07.2020, 16:26

Când vorbim de gradul de civilizație al unui oraș, ne referim în primul rând la cât de sigur este acesta, dar și la nivelul de trai pe care îl au cetățenii care locuiesc în el. Potrivit unui raport al Economist Intelligence Unit pentru 2019, Viena a fost, pentru al doilea an consecutiv, cel mai sigur oraș din lume, în timp ce Bucureștiul se află către coada clasamentului, într-un top în care au fost incluse 140 de orașe.

Top 10 cele mai bune orașe din lume în care să locuiești

Topul a fost intocmit pe baza unor criterii precum: factori economici, sociali, politici, socio-culturali, educație, servicii medicale, servicii publice și de transport.

Viena

Capitala Austriei a câștigat încă o data locul 1 datorită siguranței stradale, asistenței medicale accesibile majorității locuitorilor, rețelei de transport public dezvoltate, mediului, educației și infrastructurii.

Indicele obținut de Viena a fost de 99,1.

Melbouerne

Pe poziția a doua a clasamentului regăsim orașul australian Melbourne care a a obținut un indice de 98,4.

Sydney

Al treilea oraș din calsament este Sydney cu un indice de 98,1 puncte. Iată, așadar că Australia are în primele trei poziții două orașe, ceea ce evidențiază gradul de civilizație al țării. Însă în top vom mai regăsi o altă destinație din aceeași țară.

Osaka

Pe cea de-a patra poziție se află Osaka. Orașul din Japonia a obținut note bune la cele trei categorii: stabilitate, asistență medicală și educație.

Calgary

Situat pe locul al cincilea, Calgary este cel mai bine clasat oraș canadian dintre cele prezente în top 10. A fost apreciat pentru sistemului educațional si medical, datorita activitatilor culturale.

Vancouver

Următorul oraș canadian din top este Vancouver, situat pe locul al șaselea, primind un scor general de 97,3

Toronto

A șaptea poziție este ocupată tot de un oraș canadian, Toronto, care se află pe același loc cu capitala Japoniei, Tokyo.

Tokyo

Capitala Japoniei se află tot pe poziția a șaptea.

Copenhaga

Este al doilea oraș din Europa care a intrat în top 10. Capitala Danemarcei ocupă cea de-a noua poziție în clasament.

Adelaide

Superbul oraș australian se clasează pe cea de-a zecea poziție, închizând,a stfel, topul. A obținut note exceptionalte datorită educației și asistenței medicale.

Bucureștiul ocupă poziția 82

În clasament au fost incluse 140 de orașe din întreaga lume. Capitala României se află dincolo de jumătatea clasamentului, ocupând poziția 82.

La coada clasamentului regăsim orașe preum Alger – Algeria (locul 132), Tripoli – Libia (locul 134), Port Moresby – Papua Noua Guinee (locul 136) and Dhaka – Bangladesh (locul 139).