SUA avertizează Rusia să nu declare independența regiunilor separatiste din Ucraina. „Ar necesita un răspuns rapid și ferm”

Beatrice Dumitru 16.02.2022, 16:33
SUA avertizează Rusia să nu declare independența regiunilor separatiste din Ucraina. „Ar necesita un răspuns rapid și ferm”

Duma de Stat a Rusiei a votat o rezoluție pentru recunoașterea Republicilor separatiste Populare Donețk și Lugansk din estul Ucrainei, iar Vladimir Putin trebuie să o aprobe. Secretarul de Stat al SUA a atenționat Moscova să nu dea curs cererii parlamentului. „Ar submina și mai mult suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei”, a spus acesta.

Avertismentul SUA pentru Rusia

Duma de Stat a Rusiei a votat rezoluția prin care îi cere președintelui Vladimir Putin să recunoască independența teritoriilor separatiste susținute de rușii din estul Ucrainei, în timp ce Uniunea Europeană a transmis Kremlinului să nu dea curs acestei solicitări.

Recunoașterea de către Rusia a independenței republicilor populare Donețk și Lugansk ar constitui o „încălcare gravă a dreptului internațional”, a avertizat șeful diplomației americane Antony Blinken, a doua zi după apelul Parlamentului rus către Vladimir Putin.

UA avertizează Rusia să nu declare independența regiunilor separatiste din Ucraina. „Ar necesita un răspuns rapid și ferm”
Antony, Blinken, mesaj pentru Rusia.

Promulgarea acestei rezoluții ar submina și mai mult suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, ar constitui o încălcare gravă a dreptului internațional, ar pune sub semnul întrebării angajamentul declarat al Rusiei de a continua să se angajeze în diplomație pentru a obține o soluționare pașnică a acestei crize”, a spus Antony Blinken.

Diplomatul american a mai precizat că această mișcare va necesita un răspuns rapid și ferm din partea Statelor Unite, în deplină coordonare cu aliații și partenerii din Occident.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Vladimir Putin „a luat act” de cererea parlamentului

Dacă cererea Dumei va fi aprobată, ar putea provoca o confruntare mai amplă cu privire la acumularea militară rusă în apropierea Ucrainei, care a alimentat temerile Vestului că Moscova ar putea ataca această țară, deși Rusia neagă un astfel de plan și a acuzat Occidentul de isterie, notează Reuters.

Recunoașterea independenței regiunilor separatiste ar putea distruge Acordurile procesului de pace de la Minsk în estul Ucrainei, unde un conflict din regiunea cunoscută sub numele de Donbass între forțele guvernamentale și separatiștii susținuți de Moscova a dus la pierderea a peste 14.000 de vieți.

Antony Blinken a mai spus că o astfel de mișcare ar echivala cu „respingerea totală de către guvernul rus a angajamentelor în baza acordurilor de la Minsk”.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Vladimir Putin „a luat act” de cererea parlamentului.

Urmăriți Impact.ro și pe
Beatrice Dumitru
Este redactor pe zona de Actualitate Impact.ro. Beatrice a absolvit Facultatea de Jurnalism și cursurile de prezentatori, redactori, reporteri și operatori tv în cadrul Academiei de Radio și...