Greva generală în școlile din România, prima după 18 ani, continuă. Sindicaliștii spun că nu sunt mulțumiți de discuțiile pe care le-au avut cu conducerea Guvernului și de aceea cadrele didactice nu se vor întoarce la catedră. Este o situație fără precedent în Educație, iar elevii riscă să rămână cu mediile neîncheiate la final de an.
Premierul Nicole Ciucă i-a invitat la discuții pe președintele Federației Naționale a Părinților și pe președinta Consiliului Național al Elevilor. Sindicaliștii au cerut un act normativ pentru creșterea salariilor, pentru că nu vor să mai aștepte până la noua lege a salarizării, dar nu au primit niciun răspuns.
Liderii sindicali mai spun că protestul din învățământ va continua până când vor primi din partea Guvernului o soluție clară pentru revendicărilor salariale. Aceștia au anunțat că pregătesc un miting de amploare pentru joi, în București, în cadrul grevei generale din școli, notează edupedu.ro.

„Nu avem niciun element care să ne determine să credem că greva poate fi oprită. Din declarația dată de premier astăzi reiese foarte clar că nu sunt dispuși să ofere ceva. A spus că asta este situația, nu avem”, a precizat Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI).
Peste 200.000 de angajați din Educație participă la greva generală, iar Simion Hăncescu a mai avertizat că profesorii nu vor încheia mediile elevilor în anul școlar 2022-2023. „Probabil le va încheia altcineva, nu știu”, a spus liderul sindical, potrivit sursei citate.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Premierul Nicolae Ciucă nu a invitat sindicatele la noi discuții, iar în acest context Simion Hăncescu a adăugat că este de părere că „nu va fi nicio soluție pentru noi. Guvernul va refuza să acorde ceva.” Pe de altă parte, șeful Executivului a anunţat că Ordonanţa cu măsurile pentru profesori, care cuprinde Anexa 8, ajutorul pentru debutanţi şi cei care predau în zone defavorizate intră vineri în şedinţa de guvern.
Pentru că nu mai există cele două semestre, mediile disciplinelor se încheie la final de an, în iunie 2023, prin media aritmetică a notelor obținute pe parcursul perioadelor de învățare. Un elev trebuie să aibă cu cel puțin trei note mai mult decât numărul de ore pe săptămână la acea materie, la clasă.
Ultima grevă generală din învățământ a avut loc în urmă cu 18 ani și a durat trei săptămâni. Acum, sindicaliștii vor ca un profesor debutant să aibă un salariu de 4.000 de lei, iar un profesor la final de carieră să primească 7.000 de lei în mână.