Protest la Craiova. Zeci de oameni au ieșit în stradă din cauza poluării

Nicu Stan 05.02.2022, 16:39
Protest la Craiova. Zeci de oameni au ieșit în stradă din cauza poluării

Protest la Craiova. Zeci de oameni au ieșit în stradă din cauza poluării. Protestul are loc sâmbătă în fața sediului Complexului Energetic Oltenia. Protestatarii sunt nemulțumiți de poluarea provocată de instalațiile industriale. La protest participă zeci de locuitori din Craiova, dar și persoane din localități mai apropiate. Complexul a primit o amendă de 100.000 de lei de la Garda de Mediu.

Protest la Craiova după ce un cartier a fost acoperit de cenușă. Oamenii cer modernizarea Complexului Energetic Oltenia

Participanții protestului de la Craiova s-au mobilizat pe rețelele de socializare și sâmbătă, la orele 12:00, s-au strâns în fața Complexului Energetic Oltenia.

Protestatarii solicită autorităților să ia măsuri grabnice pentru a micșora poluarea provocată de obiectivul industrial. Zilele trecute, Complexul Energetic Oltenia a fost amendat de Garda de Mediu după ce mai multe cartiere din Craiova au fost acoperite cu cenușă.

Cartierul acoperit de cenusa
Cartierul acoperit de cenusa

Ce amendă a primit CEO

Din cauza vântului care a suflat cu putere praful de cărbune și pulberile de la coșurile Electrocentralei acestea au ajuns în tot cartierul. Enervați la culme foarte mulți craioveni care locuiesc în cartierul respectiv au alertat autoritățile cu precădere Garda de Mediu.

Astfel, Garda de Mediu Craiova a aplicat o amendă de 100.000 de lei poluatorului, CEO-SE Craiova II. Complexul spune însă că plătește doar 25.000 de lei, potrivit Gazeta de Sud.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Comisarii de mediu, verificări la CEO

Comisarii de mediu au verificat instalațiile și incinta Complexului Energetic Oltenia-SE Craiova II timp de două zile. În cele din urmă au dat amenda. Este prima amendă pe care CEO o primește de la Garda Națională de Mediu în acest an după ce anul trecut a mai primit două amenzi, tot pentru poluare.

În plus, operatorului i-a fost impus să ia toate măsurile necesare limitării consecinţelor care afectează mediul şi a prevenirii altor incidente sau accidente posibile.

Ce a dispus comisarii gărzii de mediu

De asemenea i s-a sugerat să ia măsuri de a adopta tehnologii de exploatare ale instalaţiilor de ardere, în așa fel încât să reducă la minim poluarea.

Societatea mai are obligaţia şi de a executa lucrări de reparaţii la sistemul de etanşare al cazanelor şi la canalele de gaze arse, penru a preîntâmpina alte incidente.

De ce plătește CEO doar un sfert din amendă

Reprezentanții CEO susțin că conform legii, contravenientul poate achita în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării/comunicării procesului -verbal jumatate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, respectiv suma de 25.000 de lei.

Oamenii din zonă spun că problemele privind poluarea sunt vechi și ar putea fi stopate dacă s-ar moderniza unele echipamente ale complexului industrial.

Urmăriți Impact.ro și pe