Primul meci cu Mirel Rădoi, primul scandal la națională. Denis Alibec, declarații fără precedent

Andrei Cezar 05.09.2020, 08:23

Mirel Rădoi a debutat la națională cu un semieșec pe teren propriu împotriva Irlandei de Nord. Deși au jucat mai bine de o repriză cu un om în minus, oaspeții au reușit să smulgă un punct României după un gol marcat în minutul `87 pe fondul unei neatenții din apărarea noastră. Scorul s-a terminat 1-1, iar după meci s-au aprins spiritele. Denis Alibec a reacționat dur în urma unor declarații ale lui Ciprian Marica.

Primul meci cu Mirel Rădoi, primul scandal la națională. Ce i-a transmis Denis Alibec lui Ciprian Marica

Deși și-au creat nenumărate ocazii, ”tricolorii” nu au reușit să înscrie decât o singură. Golul a fost marcat de George Pușcaș în minutul `25. De partea cealaltă, irlandezii au avut o singură ocazie pe care au fructificat-o în finalul celei de-a doua reprize, iar meciul s-a terminat cu scorul de 1-1.

După meci, Denis Alibec a comentat partida:

„Ne pare foarte rău, nu mă așteptam nicio clipă să nu luăm cele 3 puncte. Ăsta este fotbalul, trebuia să mai marcăm o dată și alta era soarta meciului. I-am dominat, cred că 90 de minute a fost mingea doar la noi, dar din păcate așa este fotbalul, se întâmplă să iei gol dintr-o ocazie. Nu a vrut mingea să intre, probabil este vina noastră că nu am reușit să dăm mai bine la poartă. Sperăm ca la meciul cu Austria să ne intre toate. I-am demolat pe Irlanda de Nord, dar degeaba, că a fost 1-1. Am jucat fotbal, toată echipa și-a dat viața pe teren, atât s-a putut, dar mergem mai departe. Jucăm mult mai ofensiv, cum ar trebui să joace România”, a spus Alibec.

Alibec depre Marica: ”Să vină el să joace”

Ciprian Marcia a catalogat jocul ”tricolorilor” drept unul previzibil, fapt care l-a enervat pe Alibec care i-a transmis: „Să vină el să joace atunci. Toți își dau cu părerea, eu pe teren am simțit altceva, zic că am făcut un meci bun”.

Prezent în studioul Pro TV, Marica a auzit reproșurile lui Alibec și a comentat: ”Eu nu am vrut să deranjez pe nimeni, dar suntem oameni de fotbal și trebuie să comentăm. Eu am jucat la națională, am dat 25 de goluri.”

În celălalt meci al grupei, Austria a învins Norvegia, scor 2-1. Luni, România înfruntă Austria, în deplasare.