Oficial german, atac la Vladimir Putin. „Este responsabilitatea lui să pună capăt războiului”

01 04. 2022, 21:45

Vladimir Putin a spulberat pacea din Europa după ce a declanșat războiul din Ucraina. Ministrul de Externe al Germaniei Annalena Baerbock spune că președintele rus este sigurul care poate punpă capăt invaziei în care au murit mii de civili. De asemenea, aceasta a mai afirmat că sancțiunile dictate de Occident împotriva Moscovei și-au atins ținta.

„Stă în mâinile lui Vladimir Putin să oprească războiul”

Ministrul german de Externe Annalena Baerbock a spus că sancțiunile au fost eficiente pentru a-l „izola total pe Putin”, dar că există încă legături puternice între Rusia și Europa în ceea ce privește energia și trebuie întrerupte, adăugând că „lucrăm în fiecare zi pentru a elimina treptat dependența noastră de combustibilii fosili de Rusia”.

Annalena Baerbock a declarat că responsabilitatea pentru a pune capăt războiului pe care Rusia îl duce în Ucraina împotriva civililor stă în puterea președintelui Vladimir Putin.

 Ministrul german de Externe.

Stă în mâinile lui Vladimir Putin. El este cel care a început războiul fără niciun motiv. Acum este responsabilitatea lui să pună capăt războiului. Realitatea brutală este că Putin a ales să ducă un război împotriva civililor și să lupte împotriva ordinii europene”, a declarat Annalena Baerbock pentru CNN.

Germania livrează tancuri Ucrainei

Germania a aprobat livrarea a 56 de tancuri de luptă de tip Pbv 501 către Ucraina, potrivit unui purtător de cuvânt al Ministerului german al Apărării, în timp ce cheltuielile sporite ale Germaniei pentru apărare a marcat o schimbare istorică în politica externă a țării.

Ministrul a spus că Germania oferă asistență militară sporită guvernului ucrainean, deoarece „ne aflăm în situația în care NATO este solidară cu Ucraina și, pe de altă parte, există Rusia care a cdemonstrat că nu există linii roșii pentru ea”.

Germania susține Ucraina cu arme, așa cum nu am făcut-o în trecut, deoarece realitatea s-a schimbat atât de brutal. A trebuit să ne schimbăm cursul în Germania cu 180 de grade pentru că Ucraina avea nevoie de sprijinul nostru militar. Am încercat totul pentru a evita acest război, dar a fost decizia lui Putin să facă contrariul și de aceea acum livrăm arme Ucrainei”, a spus ea.

Baerbock a fost întrebată și despre ce spune Vladimir Putin în discuțiile diplomatice cu cancelarul Scholz sau cu președintele Macron.

Când cancelarul german sau alți lideri, precum președintele Franței, vorbesc cu Putin evident că îi spun că a început acest război cu minciuni, că a încălcat dreptul internațional, dar evident că nu îi ascultă nici pe ei și nici pe alți perteneri”, a aspus ministrul german.

Atât cancelarul german Olaf Scholz, cât și președintele Emmanuel Macron au vorbit de mai multe ori la  telefon cu liderul de la Kremlin de la începutul războiului și i-au cerut încetarea agresiunii din Ucraina.