Nicolae Ciucă își dă demisia pe 26 mai. Ce rol ar urma să aibă în guvernul condus de Ciolacu

Stan Filon 16.05.2023, 15:18
Nicolae Ciucă își dă demisia pe 26 mai. Ce rol ar urma să aibă în guvernul condus de Ciolacu

S-a stabilit! Premierul Nicolae Ciucă își dă demisia din funcție pe data de 26 mai! Atunci va avea loc rocada între partidele aflate la guvernare, iar postul său va fi luat de președintele PSD, Marcel Ciolacu. S-a aflat ce funcție ar urma să aibă Nicolae Ciucă.

Nicolae Ciucă își dă demisia pe 26 mai

Așadar, acum s-a aflat că Nicolae Ciucă își va depune mandatul de premier pe data de 26 mai. Acest lucru s-ar fi decis în această săptămână la Vila Lac, acolo unde s-au întâlnit liderii din filialele județene și cei din conducerea centrală a partidului pentru a pune la punct ultimele detalii înainte de rotativa guvernamentală.

Liderii PNL și cei ai filialelor din țară s-au reunit luni, 15 mai, pentru a discuta despre viitoarea formulă guvernamentală, moment în care aceștia ar fi convenit asupra flexibilizării protocolului. Astfel, s-ar fi decis ca Nicolae Ciucă să primească un mandat larg de negociere cu șeful PSD Marcel Ciolacu pentru stabilirea portofoliilor din viitorul guvern condus de liderul PSD.

Nicolae Ciuca isi da demisia pe 26 mai
Nicolae Ciuca isi da demisia pe 26 mai

Nicolae Ciucă nu mai vrea să conducă Ministerul Apărării

De asemenea, surse politice citate de Adevărul spun că premierul Nicolae Ciucă pare decis ca pe 26 mai să îşi depună mandatul, pentru a se face rocada guvernamentală. Aceleași surse suțin că Ciucă nu vrea să revină la Ministerul Apărării Naționale (MApN) în noul Executiv condus de Marcel Ciolacu. În schimb, acesta ia serios calcul varianta funcției de vicepremier.

S-a scris că liberalii și-ar dori mai multe portofolii ocupate acum de UDMR, însă Nicolae Ciucă a spus clar. Actualul premier a precizat că PNL nu a cerut absolut nimic de la niciunul dintre partidele din coaliţie.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

„Să ne înţelegem cât se poate de clar: Partidul Naţional Liberal nu a cerut absolut nimic de la niciunul dintre partidele din coaliţie. Nu avem absolut nimic nevoie în acest moment decât să facem în aşa fel încât să ne asigurăm că rămânem într-un echilibru, astfel încât să asigurăm guvernarea ţării. Ţara şi cetăţenii au nevoie de guvernare, nu de altceva”, a afirmat Ciucă, înaintea şedinţei Biroului Politic Naţional al PNL.

S-a mai spus că liberalii s-ar pregăti să solicite scoaterea UDMR de la guvernare, însă Ciucă a negat. „Nu discutăm despre aşa ceva acum”. Un alt liberal cu greutate, Lucian Bode, a afirmat, înaintea şedinţei, că este dispus să facă orice sacrificiu pentru România şi pentru PNL. „Sunt dispus să fac orice sacrificiu pentru România şi pentru PNL”, a spus Bode, după ce a fost întrebat dacă s-ar retrage din Guvern pentru a pregăti alegerile în partid.

Urmăriți Impact.ro și pe
Stan Filon
Mi-am dorit întotdeauna ca articolele mele să schimbe lucrurile în bine, fie că am scris despre corupția din România  sau am prezentat poveștile de viață ale unor oameni obișnuiți. Îmi...