Messi, în lacrimi pe stadion. Argentinianul a bătut recordul lui Pele

Andrei Cezar 10.09.2021, 17:06
Messi, în lacrimi pe stadion. Argentinianul a bătut recordul lui Pele

Scene emoționante în Argentina. Lionel Messi a izbucnit în lacrimi după meciul disputat de selecționata ”Albiceleste” împotriva Boliviei, din preliminariile Campionatului Mondial 2022. ”Pumele” au câștigat cu scor de neprezentare partida, Messi reușind să înscrie toate cele trei goluri și să doboare astfel vechiul record al lui Pele.

Lionel Messi, scene emoționante după meciul cu Bolivia. Argentinianul a plâns în fața propriilor suporteri

Argentina a câștigat catergoric meciul cu Bolivia, scor 3-0, datorită golurilor înscrise de căpitanul ”pumelor”. Leo Messi a marcat în minutele 14, 64 şi 88 ale partidei disputate pe stadionul Monumental din Buenos Aires.

Odată cu înscrierea acestui hat-trick, atacantul transferat recent la PSG a devenit cel mai bun marcator pentru o echipă națională din America de Sud, cu 79  de reușite, în 153 de meciuri jucate. Leo Messi l-a detronat astfel pe legedarul jucător brazilian Pele care înscrisese pentru naționala ”carioca” 77 de goluri, în doar 92 de partide disputate.

La finalul pertidei, jucătorii argentinieni au sărbătorit, alături de cei peste 21.000 de suporteri prezenți în tribunele stadionului Monumental, câștigarea Copei America 2021, în fața Braziliei, scor 1-0, performanță reușită în vara acestui an.

Este primul trofeu cucerit de Messi alături de echipa națională a Argentinei, iar prezentarea acestuia în fața suporterilor selecționatei ”Albiceleste” l-a emoționat până la lacrimi pe căpitanul ”pumelor”. În ovațiile publicului, Messi a început să plângă.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Imaginile zilei. Leo Messi varsă lacrimi de fericire în momentul în care sărbătorește câștigarea Copei America alături de fanii argentinieni. Și, da…este chiar mai frumos decât hat-trick-ul pe care l-a reușit în seara asta, devenind cel mai bun marcator sud-american din istorie”, a scris jurnalistul Fabrizio Romano, pe Twitter.

Brazilia, lider detașat în grupa Americii de Sud din preliminariile CM 2022

Cel care deține recordul mondial la goluri marcate pentru o echipă națională este Cristiano Ronaldo, cu 111 reușite. Lusitanul a reușit această performanță săptămâna trecută, când a înscris două goluri în partida câștigată de Portugalia cu Irlanda, scor 2-1.

Într-un alt meci din preliminariile Cupei Mondiale, disputat tot în cadrul aceleiași grupe unice din America de Sud, Brazilia întâlnit naţionala statului Peru, la Recife. Brazilienii s-au impus cu scorul de 2-0, golurile fiind marcate de Everton Ribeiro (14) şi Neymar (40).

Brazilia a câștigat toate cele opt partide disputate până acum și se află pe prima poziție în clasamentul grupei. Argentina, ocupanta locului secund, este la 6 puncte în spatele naționalei ”carioca”. Cele două selcționate rivale ar fi trebuit să se înfrunte duminica trecută, la Sao Paulo, însă partida a fost oprită după doar cinci minute de autoritățile sanitare braziliene, care au acuzat patru jucători ai ”pumelor” de încălcarea regulamentului stabilit împotriva răspândirii noului coronavirus.

Urmăriți Impact.ro și pe