VIDEO

Edi Iordănescu, furios după ce România a condus cu 2-0 în Israel, dar nu a reușit să câștige. „Pleacă Iordănescu, vine altcineva și tot așa…”

Sorin Barbu 30.03.2022, 09:22

România nu a reușit să câștige nici al doilea meci din mandatul lui Edi Iordănescu. „Tricolorii” au condus cu 2-0 în duelul din deplasare cu Israel, dar nu au izbutit să se impună. Selecționerul a recunoscut la conferința de presă, de la finalul partidei, că nu a fost mulțumit de jocul din repriza secundă, dar le-a răspuns dur și contestatarilor.

Edi Iordănescu, analiză după Israel – România 2-2

După ce a pierdut cu Grecia pe teren propriu, naționala României a abordat duelul cu Israelul cu mulți jucători noi și a condus la pauză cu 2-0. Alexandru Cicâldău a deschis scorul din pasa lui Dennis Man în minutul 10, iar jucătorul Parmei a mărit avantajul 13 minute mai târziu, după ce Vlad Chiricheș a recuperat un balon și a oferit un assist.

Echipa română a avut mai avut și alte șanse de gol, dar în repriza a doua s-a prăbușit. Dabbur a marcat primul gol al oaspeților în minutul 53 și tot el a stabilit scorul final în minutul 88. Edi Iordănescu a venit destul de supărat la conferința de presă și a încercat să scuze prestația naționalei.

„În repriza a doua, am pierdut din energie, din agresivitate, din intensitate. Prin ce am trecut în aceste zile… ce probleme am avut (n.r. – COVID, accidentați). Mă așteptam să se întâmple acest lucru. Dar noi am avut ocazii de 3-0 în prima repriză, plus câteva situații mari în partea secundă.

Plecăm cu un egal de aici și sper să terminăm aceste momente de naivitate acum, iar în iunie să fim la un alt nivel!”, a declarat antrenorul român.

Israel – România 2-2. ECHIPELE DE START

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Manea, 6. Chiricheș-cpt., 15. Burcă, 3. Toșca – 8. Cicâldău, 14. M. Marin, 18. Olaru – 13. Mihăilă, 19. Ivan, 10. Man.
Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Aioani, 16. Moldovan – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 9. Pușcaș, 11. Bancu, 17. Rus, 20. Drăgușin, 21. Popescu, 22. Petrila, 23. Bordeianu

ISRAEL: 18. Marciano – 17. Kandil, 5. Dgani, 13. Goldberg, 22. Davidzada – 19. Kanichowsky, 6. Natcho-cpt., 16. Abu Fani – 21. David, 10. Dabbur, 15. Baribo. Selecționer: Gadi Brumer

Rezerve: 1. Nitzan, 23. Glazer – 2. Avraham, 3. Glazer, 4. Baltaxa, 7. Safuri, 8. D. Peretz, 9. Haziza, 11. Solomon, 12. Menachem, 14. Cohen, 20. Abu Abaid

Edi Iordănescu, răspuns dur pentru cei care l-au criticat

Edi Iordănescu este îngrijorat. La începutul lunii iunie încep partidele din Nations League.

„Au… ce mi-aș fi dorit să mai am timp, dar asta este. Îmi asum, asta este meseria unui selecționer. Măcar dacă aș fi avut grupul întreg, ca să pot folosi la maximum aceste zile”, a spus tehnicianul.

Edi Iordănescu le-a răspuns dur și celor care l-au criticat. Cornel Dinu, Dumitru Dragomir și Basarab Panduru au fost cei mai aprigi contestatari ai prestației din confruntarea cu Grecia de la București.

„Trebuie să fim mai pozitivi și mai constructivi. În rest, criticați-mă pe mine! Deși sunt lucruri care sunt departe de echilibru. Să vorbești de un antrenor după 4 zile că n-a schimbat jocul echipei… N-am nicio problemă, dar să fim obiectivi! Mai ratăm o campanie, pleacă Iordănescu, vine altcineva și tot așa…

La sfârșitul campaniei, se poate întâmpla și un lucru nefericit. Dar eu cred că vom arăta bine în Liga Națiunilor, însă avem nevoie de sprijin și din exterior”, a mai afirmat selecționerul.

Programul României în Nations League:

4 iunie 2022 – Finlanda – Bosnia și Herțegovina (19:00), Muntenegru – ROMÂNIA (21:45)
7 iunie 2022 – Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA (21:45), Finlanda – Muntenegru (21:45)
11 iunie 2022 – Muntenegru – Bosnia și Herțegovina (16:00), ROMÂNIA – Finlanda (21:45),
14 iunie 2022 – Bosnia și Herțegovina – Finlanda (21:45), ROMÂNIA – Muntenegru (21:45)
23 septembrie 2022 – Bosnia și Herțegovina – Muntenegru (21:45), Finlanda – ROMÂNIA (21:45)
26 septembrie 2022 – Muntenegru – Finlanda (21:45), ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina (21:45)