Wimbledon 2022: Simona Halep s-a calificat în optimi. Victoria a fost obținută în 67 de minute

Ioana Bucur 02.07.2022, 18:26

După ce a învins-o joi pe belgianca Kirsten Flipkens, locul 190 mondial, s-a aflat cu cine joacă Simona Halep în turul trei de la Wimbledon 2022. Organizatorii turneului din Londra au anunțat programul zilei de sâmbătă, 2 iulie. Cu cine se va întâlni pe teren jucătoarea din România.

Simona Halep, victorie în meciul cu Magdalena Frech la Winbledon 2022

6-1 Halep s-a impus după doar 67 de minute de joc. Românca s-a calificat în optimi la Wimbledon 2022.

5-1 Simona a începe excelent gameul, însă Frech a redus din diferență (40-30).

5-1 Game pentru Halep

4-1, Break pentru Halep

3-1 Game pentru Halep

2-1, Break pentru Halep, care a fost cel mai lung și mai disputat game al înfruntării.

1-1 Break pentru Frech, după ce Simona a comis trei erori cu lovitura de backhand.

1-0 Break pentru Simona.

A început setul al doilea

6-4 Game și set pentru Halep, care a închis setul după 33 de minute de joc.

5-4 Game pentru Frech, după o serie de erori ale Simonei, 9 până în acest moment.

5-3 Magdalena a prins linia de fund cu un lob iar Simona a făcut dublă greșeală.

5-2 Game pentru Frech, după ce Simona a comis două erori.

5-1 Simona reușește încă un as.

4-1 Magdalena a început ok gameul, dar Simona a egalat la 30. Cu toate acestea, Frech punctează până la urmă pe tabelă.

4-0 Frech câștigă două puncte la retur, dar Simona închide gameul cu un as.

3-0 Încă un game pentru Halep, care profită și face și al doilea break.

2-0 Halep a făcut serviciul fără probleme.

1-0 Meciul a început cu Frech la serviciu, dar s-a lăsat cu gaame foarte de retur pentru Halep, care se impune la 15.

În urmă cu câteva minute a început meciul dintre Simona Halep și Magdalena Frech.

Victorie în meciul cu Kirsten Flipkens

Debut în forță pentru Simona Halep la Wimbledon 2022. Românca a învins-o joi pe pe belgianca Kirsten Flipkens, locul 190 mondial, impunându-se cu 7-5, 6-4, şi a acces în turul trei al turneului de Grand Slam.

„Am reușit cumva să găsesc răspuns la ceea ce joacă. Am fost agresivă atunci când am fost condusă și de aceea am și câștigat meciul. A fost bine că s-a terminat cu bine. Am deschis terenul și nu i-am dat timp să lovească așa cum îi place.

A fost mai bine pentru mine dacă se lungea punctul. O să mă gândesc ce am de făcut și sper să joc mult mai bine. A fost destul de ok că am reușit să câștig un meci greu, foarte greu, mai ales că n-am simțit bine mingea. Nici ea nu m-a lăsat. Serviciul a fost slab, a bătut și vântul un pic, dar sunt încrezătoare că o să fie bine la antrenament și la următorul meci”, a spus Simona Halep.

Pentru Kirsten Flipkens, acesta a fost ultimul meci la simplu din carieră. La scurt timp după meci, Halep i-a adus un omagiu adversarei sale.

„Nu e vorba despre meciul meu acum, ci doar despre ea. Mă bucur că am putut juca împotriva ei. Am învăţat multe de la ea, am jucat de multe ori împotriva ei. Mi-a fost teamă înaintea meciului, antrenorul meu poate confirma. Vreau să te felicit pentru întreaga ta carieră, ne vei lipsi, mult succes pentru în ce îţi propui să faci mai departe”, a declarat Simona Halep la interviul de pe teren.

Cu cine joacă Simona Halep în turul III de la Wimbledon 2022. A fost anunţat programul
Simona Halep

Cu cine joacă Simona Halep în turul III de la Wimbledon 2022

Între timp, organizatorii au anunțat cu cine joacă Simona Halep în turul al treilea de la Wimbledon 2022. Românca va evolua sâmbătă, 2 iulie, împotriva polonezei Magdalena Frech, locul 92 mondial.

Partida dintre Simona Halep și Magdalena Frech va fi a treia a zilei de pe Terenul 2 (după Harmony Tan vs Katie Boulter și Richard Gasquet vs Botic van de Zandschulp) și va începe undeva în jurul orei 16:30.

Cele două s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, românca impunându-se de fiecare dată: 6-2, 6-0 la Praga (2020) și 6-4, 6-3 la Australian Open (2022).