Conacul social-democrației românești

02 05. 2026, 11:21

Jurnalistul de investigații Cornel Ivanciuc susține că Sorin Grindeanu și-ar fi construit o locuință cu un aspect mai puțin social-democrat, mai exact o locuință tip conac, caracteristică unor doctrine mai decadente.

Iată ce scrie jurnalistul de investigații:

”Deși a vândut casa în 2022 cu 350.000 euro, continuă să locuiască în ea, sub pretextul că nu și-a finalizat conacul din Dumbrăvița.

(…) Casa în care se va muta și la care se mai lucrează: conac tip cocalar Subsol + Parter + 1 Etaj, zona rezidențială de lux din Dumbrăvița, jud. Timiș.

Suprafață: maxim rezidențial 1.200 mp, garaje subterane, spații tehnice, cramă, fitness.

Constructor: Grupul Nordis; aspect: clinică privată boli psihiatrie.

Este construită din beton: convențional, armat, amprentat, decorativ, pentru a imita piatra, cărămida sau lemnul, beton pompabil, cărămidă”.

Conacul s-ar afla în Dumbrăvița, județul Timiș, și ar fi evaluat la 650.000 de euro. Ce-i drept, un preț cam micuț pentru un conac. Dar poate că e totuși un conac mai social-democrat, un conac măcinat de problemele celor mulți.