Ce plănuiește Simona Halep să facă, după eliminarea de la Turneul Campioanelor. Pe ce loc a ajuns în clasamentul WTA

Simona Halep a încheiat Turneul Campioanelor. Pe ce loc s-a clasat românca?

Eliminarea din Turneul Campioanelor a adus pentru Simona Halep încheierea sezonului 2019 și pregătirea pentru sezonul din 2020, unde îl va avea din nou alături pe Darren Cahill, antrenorul australian care a revenit din această toamnă în echipa româncei.

Simona Halep a fost eliminată în semifinalele Turneului Campioanelor după ce a fost învinsă în trei seturi de Karolina Pliskova, scor 0-6, 6-2, 4-6, în ultimul meci din grupă. Pe ce loc a ajuns românca în clasamentul WTA?

Ce loc a ocupat Simona Halep la Turneul Campioanelor

Asociatia de Tenis Feminin (WTA) a anuntat clasamentul mondial ca urmare a rezultatelor inregistrate la Turneul Campioanelor de la Shenzhen. Ediția din 2019 a Turneului Campioanelor, transmisă de Digi Sport, a fost câștigată de Ashleigh Barty (Australia, locul 1 WTA). În finală, ea a trecut în minimum de seturi, după o oră și 28 de minute, de Elina Svitolina (Ucraina, 8 WTA). Scorul a fost 6-4, 6-3.

Simona Halep a urcat un loc după evoluția de la Turneul Campioanelor si incheie pe locul 4. În schimb, Bianca Andreescu a coborat o pozitie si va termina sezonul pe 5.
Elina Svitolina a urcat două poziții până pe 6, depășindu-le pe Petra Kvitova și Belinda Bencic. Totodată, Kiki Bertens a făcut rocada cu Serena Williams.

10. Serena Williams 3.935 puncte

Potrivit ziare.com, în ceea ce privește pregătirea pentru anul 2020, Simona Halep a luat decizia de a nu se pregăti în Australia, țara natală a lui Darren Cahill. ”Cu siguranță nu voi face pregătirea în Australia”, a anunțat Simona Halep, după ultimul meci de la Turneul Campioanelor, 0-6, 6-2, 3-6, cu Karolina Pliskova.

Simona și Karolina Pliskova, în ultima confruntare a româncei din Turneul Campioanelor. Foto digi24 via Getty Images

Campioana de la Wimbledon va bifa primul turneu din 2020 la Adelaide. Aceasta va fi competiția inaugurală în orașul natal al lui Darren Cahill, de la care Simona Halep nu putea lipsi. “Când am auzit pentru prima oară despre acest turneu, am spus că voi participa cu siguranţă”, a declarat Halep, în vara acestui an.

Adelaide International, o competiţie combinată ATP şi WTA, va înlocui turneul Sydney International, care a fost retras din calendar pentru a se face loc viitoarei Cupe ATP, rezervată echipelor masculine, transmite digisport.ro.