Armata rusă a omorât sute de persoane în Mariupol. Primarul orașului: „Nici nu putem lua răniții de pe străzi”
Armata rusă a omorât sute de persoane în Mariupol. Militarii lui Vladimir Putin bombardează inclusiv clădiri rezidențiale, spitale și căminele pentru persoanele strămutate în interiorul țării din cauza războiului. Primarul orașului portuar a declarat că autoritățile nici nu pot lua răniții de pe străzi, pentru că atacul nu încetează.
Soldat ucrainean din Mariupol și primarul orașului, despre atacul Rusiei
Un soldat din Mariupol a declarat că forțele ruse încearcă să încercuiască localitatea și să o asedieze, la fel cum se întâmplă cu capitala Kiev și orașul Harkov.
„În prezent se dau lupte pentru oraș. Sunt bombardamente încontinuu. Credem că vor să facă în Mariupol ce fac și în Kiev și Harkov. Încearcă să ne elimine cu artileria. Vor să omoare civili și să distrugă infrastructura civilă. Trebuie să-i oprim”, a spus soldatul.
„Ne bombardează non-stop de 12 ore. Nici nu putem lua răniții de pe străzi, din case și apartamente, pentru că atacul nu încetează”, a spus primarul orașului Mariupol, Vadym Boichenko.
Reprezentantul Ucrainei la ONU, semnal de alarmă
În timp ce spitalele, inclusiv două maternități din Mariupol, sunt mutate în subsoluri, oficialii internaționali în domeniul sănătății avertizează cu privire la o situație de urgență ce se agravează mai ales în orașele ce sunt cele mai afectate de conflict.
„Vedem că unele orașe devin izolate. Totul se mișcă foarte repede, ofensiva rusă se extinde și ne apropiem de o criză umanitară. Materialele pentru îngrijirile medicale sunt mutate în subsoluri și adăposturi.
Suntem îngrijorați cu privire le proviziile de electricitate, ce sunt importante pentru ca aparatele medicale să funcționeze, și cu privire la rezervele de oxigen și medicamente pentru terapie intensivă”, a spus reprezentantul Ucrainei la ONU, Jarno Habicht.
Oficialii americani din domeniul apărării au spus că forțele ruse au început să se regrupeze și să folosească sistemul de lansare multiplu de rachete.
Ce a povestit un tânăr din Harkov
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat Rusia că a comis o crimă de război când a atacat tunrul de televiziune din Kiev. El a mai spus că nimeni nu va ierta și nu va uita această ofensivă, după ce a fost bombardată piața centală din Harkov, cel de-al doilea oraș ca mărime din țară. Pimarii celor două orașe au transmis că nu au de gând să se predea.
Un programator IT în vârstă de 27 de ani din Harkov, Oleksiy Demchenko, citat de The Guardian, a spus că orașul Harkov încearcă să reziste, dar oamenii sunt într-un adevărat iad, rușii dând multe lovituri aeriene.
„Rușii au venit în oraș în urmă cu câteva zile, dar armata i-a distrus. Acum ne lovesc de afară. Ieri, am vrut să merg să umplu sticlele de apă, dar atacurile aeriene ucideau oameni pe străzi. Unele servicii sociale încearcă să ne ajute cu provizii de alimente și apă.
Cred că intenția rușilor este de a ne doborî psihic, ca să ne facă să evacuăm orașul. Este o tactică a terorii pe care am văzut-o în Cecenia și Afganistan. Însă, armata noastră ne va proteja. Oamenii nu se vor preda”, a spus tânărul.
El a adăugat că forțele ruse lovesc locuințe ale oamenilor, unități medicale, instituții de cultură și parcuri. Tânărul prins în războiul din Ucraina a mai spus că el și familia lui se ascund în dormitor, pe care-l consideră cel mai sigur loc din casă.