A fost dat afară de la muncă după ce a venit la Lidl infectat cu Covid. Surpriza care a urmat la proces

12 01. 2022, 19:21

Un lucrător Lidl din Marea Britanie a fost dat afară de la muncă după ce a venit în tură în condițiile în care era infectat cu Covid-19. Bărbatul, care susține că nu a acționat cu rea-voință, a decis să caute dreptatea în instanță. După ce și-a povestit experiența, decizia judecătorului a fost o supriză uriașă pentru reprezentanții celebrului lanț de magazine. Ce s-a aflat la proces a schimbat complet situația.

Dat afară pentru că a venit la Lidl infectat cu Covid-19

Philip Murphy se ocupa de curățenie într-un magazin Lidl din Runcorn, Cheshire, Marea Britanie. Bărbatul a fost dat afară de la muncă după ce a venit în tură infectat cu Covid. Bărbatul își făcuse un test PCR cu o zi înainte, dar nu primise rezultatele când a ajuns la serviciu.

În instanță, el a susținut că nu a avut niciun simptom, deși martorii au spus că nu părea în apele sale în ziua respectivă, iar directorul magazinului Lidl, Philip Buxton, a descris că l-a văzut „tușind la cantină”.

Murphy, care este diagnosticat cu autism și dislexie, fusese angajat de Private and Industrial Services Ltd, o firmă cu sediul la Widnes, deținută de Kevin Cross, care avea contract de furnizare de servicii de curățenie magazinului Lidl. El a fost dat afară de Cross după ce a fost sunat de managerul supermarketului Lidl.

Într-o hotărâre scrisă, judecătorul Jennifer Ainscough a decis că Cross nu a efectuat o investigație corectă și l-a concediat pe Murphy fără a-l chema întâi în fața unei comisii disciplinare.

Ce a decis judecătorul

Ainscough a adăugat că Cross a „proiectat” o situație pentru a păstra contractul cu Lidl, după ce domnul Buxton a amenințat compania că rezilierea, dacă domnul Murphy va veni din nou să lucreze la magazinul său.

Murphy a declarat, în timpul procesului, că era la volanul mașinii sale, pe 6 ianuarie 2021, când a trecut pe lângă un centru de testare Covid-19. El a decis să se testeze, deși nu avea niciun simptom.

El s-a prezentat apoi în tura sa, a doua zi, la ora șase dimineața și a dus-o la bun sfârșit. La ora 19:07, a primit un mesaj în care era informat că rezultatul testului său a fost pozitiv. El și-a informat managerul, care a vorbit apoi cu managerul magazinului, domnul Buxton.

Judecătorul a concluzionat că lipsa unei investigații adecvate înseamnă că Murphy a fost concediat pe nedrept. Ainscough a mai spus că faptul că a făcut un test PCR nu era o dovadă clară că avea simptome.

Un alt termen va fi anunțat pentru stabilirea despăgubirilor pe care ar trebui să le primească Philip Murphy.