Dragoș Pîslaru – mandatat să discute cu CE posibilitatea înghețării sau eșalonării creșterii salariilor demnitarilor până în 2031

Radu Mateiaș 28.05.2026, 10:30
Dragoș Pîslaru – mandatat să discute cu CE posibilitatea înghețării sau eșalonării creșterii salariilor demnitarilor până în 2031

Ministrul interimar al Muncii și al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat că va purta discuții cu Comisia Europeană privind posibilitatea de a îngheța sau de a eșalona până în 2031 majorările salariale destinate demnitarilor, în contextul renegocierii Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Citește și: Furgonetele Amazon au produs amenzi de 9 milioane de dolari în York York

„Am primit mandatul de a discuta cu Comisia Europeană posibilitatea înghețării sau eșalonării creșterii salariilor demnitarilor până în anul 2031. În urma discuției cu prim-ministrul Ilie Bolojan, săptămâna viitoare voi merge la Bruxelles, unde voi susține această poziție în cadrul procesului de renegociere finală a PNRR. Știu că este un subiect sensibil. Știu și că poziția exprimată până acum, inclusiv în scris, de Comisia Europeană a fost aceea că viitoarea lege a salarizării trebuie aplicată unitar în întreg sectorul public. Cu toate acestea, consider că este datoria mea să folosesc toate argumentele disponibile pentru a încerca să obțin o evaluare diferită”, a scris miercuri, pe Facebook, Dragoș Pîslaru.

Acesta a precizat că reforma salarizării unitare este necesară și că ar trebui să aducă ordine, predictibilitate și echitate într-un sistem afectat de numeroase excepții și dezechilibre.

„Discuția nu este dacă legea trebuie să fie unitară sau nu, inclusiv cu o grilă aliniată pentru demnitari. România este prea săracă să nu remunereze adecvat și unitar pe cei care au responsabilitatea să o conducă. Nu discutăm de meritul individual, ci de posibilitatea de a atrage persoane profesioniste și competente în pozițiile de demnitate publică. Dar România se află într-un context fiscal și social dificil. Avem nevoie de echilibru, de responsabilitate și de un efort corect distribuit”, a subliniat Pîslaru.

El a mai arătat că demnitarii nu ar trebui să fie principalii beneficiari ai unor eventuale creșteri salariale nete, în condițiile în care alte categorii de angajați ar avea creșteri limitate sau inexistente.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

„Societatea noastră este puternic divizată, iar percepția publică privind beneficiile inegale ale reformei afectează direct șansele de adoptare a legii. Echitatea trebuie să se vadă nu doar în cum vă arăta ierarhia ocupațională în final, ci și în efortul în timp pentru ajustare pe care ar trebui să îl facă cei care ocupă funcții de demnitate publică în comparație cu restul familiilor ocupaționale. O înghețare temporară sau măcar o reeșalonare devine mai mult decât oportună în condițiile date. Iar până în 2031 ne vom respecta angajamentul pentru implementarea deplină și unitară, inclusiv pentru demnitari”, a arătat ministrul interimar al Muncii.

Dragoș Pîslaru a precizat, de asemenea, că nu poate garanta rezultatul discuțiilor cu Comisia Europeană, dar că își va susține poziția „ferm și argumentat”.

„Voi merge la Bruxelles cu acest mandat clar: să apăr principiul unei reforme corecte, sustenabile și responsabile, care tratează cu seriozitate atât angajații din sectorul public, cât și contribuabilii care susțin acest sistem. Nu pot garanta rezultatul discuțiilor. Dar pot garanta că voi face tot ce ține de mine pentru ca această poziție să fie susținută ferm și argumentat”, a mai scris Dragoș Pîslaru pe pagina sa de socializare.

Urmăriți Impact.ro și pe