Cine este omul de afaceri căruia i-au cerut mita angajații Spitalul de Pneumoftiziologie Bacău

Marian Păvălașc 23.02.2024, 11:44
Cine este omul de afaceri căruia i-au cerut mita angajații Spitalul de Pneumoftiziologie Bacău
  • Alături de Dragoș Constantin Alexa și Doru-Ion Pralea, cei doi angajați ai Spitalul de Pneumoftiziologie Bacău împotriva cărora procurorii DNA au probe că au cerut mită de 20.000 de lei, ancheta îl mai vizează și omul de afaceri care a dat 1.000 de euro din mita de 20.000 de lei.

Impact.ro a aflat din surse din cadrul Spitalului de Pneumoftiziologie Bacău că omul de afaceri care este cercetat pentru dare de mită este Costel Botezatu.

Acesta deține societatea de construcții Botezatu Construct SRL din Bacău, firmă de construcție care în ultimul an a încheiat două contracte de 300.000 de lei cu Spitalul de Pneumoftiziologie din același oraș. Pentru că sumele contractelor (250.000 de lei, respectiv 50.000 de lei) sunt mai mici de 100.000 de euro, contractele au fost atribuite de conducerea spitalului direct, fără concurs de oferte.

Două contracte la Spital de Pneumoftiziologie Bacău

Conform portalului de achiziții publice SEAP, Botezatu Construct SRL a câștigat în luna mai 2023 un contract de 250.000 de lei pentru „Proiectare și lucrări de execuție instalații de termoficare” la Spitalul de Pneumoftiziologie Bacău.

În luna februarie 2024, Botezatu Construct a mai primit un contract de aproape 50.000 de euro de la conducerea spitalului pentru „Lucrări de reparație la instalația de apă caldă – apă rece și la canalizare cantină”.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Din informațiile obținute de impact.ro reiese că Botezatu nu își primise banii pe lucrările pentru instalațiile de termoficare, 250.000 de lei, iar Dragoș Constantin Alexa și Doru-Ion Pralea l-au condiționat că semnează plățile dacă primesc 20.000 de lei.

Împotriva lui Costel Botezatu a fost impusă decizia de control judiciar. „De asemenea în cauză a mai fost dispusă măsura controlului judiciar față de un inculpat persoană fizică, om de afaceri, cercetat pentru comiterea infracțiunii de dare de mită”, au mai anunțat procurorii DNA.

Botezatu Construct a avut o cifră de afaceri de 3 milioane de lei în 2022 și 20 de angajați. Contractele de la Spitalul de Pneumoftiziologie Bacău sunt printre cele mai mari contracte publice primite de societate în ultimii doi ani, așa cum reiese din datele SEAP.

Nu am putut intra în legătură cu omul de afaceri Costel Botezatu, acesta avea închis unul dintre numele firmei.

Ancheta

„În cursul lunii februarie 2024, în contextul derulării unui contract de execuție privind efectuarea unor lucrări de întreținere și igienizare la subsolul și blocul alimentar din cadrul Spitalului de Pneumoftiziologie Bacău, Dragoș-Constantin Alexa și Doru Ion Pralea , în calitățile de mai sus, ar fi pretins de la omul de afaceri, cercetat în prezenta cauză, suma de 20.000 lei, din care cei doi ar fi primit câte 1.000 euro, ce reprezenta o primă tranșă din banii pretinși inițial”.

Impact.ro a mai aflat din surse din dosar că valoarea contractului pentru care cei doi angajați ai spitalului au cerut mita de 20.000 de lei este undeva aproape de 250.000 de lei. Practic șpaga era aproape 10% din sumele pe care omul de afaceri trebuia să le primească de la unitatea de medicală

Sumele de bani, care ar fi reprezentat mita, ar fi fost pretinse și primite de Dragoș-Constantin Alexa și Doru-Ion Pralea pentru a favoriza interesele omului de afaceri în scopul încheierii unui act adițional la contractul menționat, semnării procesului verbal de recepție a lucrărilor cât și pentru achitarea cu celeritate a facturilor aferente serviciilor prestate.

În cursul urmăririi penale, prin ordonanța procurorilor s-a dispus măsura sechestrului asigurator în vederea confiscării speciale a întregii sume de bani ce a făcut obiectul infracțiunii de corupție.

Decizia privind continuarea arestului preventiv

Celor trei inculpați li s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 309 Cod de procedură penală.

Astăzi, 23 februarie 2024, inculpații Dragoș-Constantin Alexa și Doru-Ion Pralea urmează să fie prezentați Tribunalului Bacău cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Anterior, în cursul zilei de 20 februarie 2024, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, au fost efectuate percheziții domiciliare în 4 locații situate pe raza municipiului Bacău, din care una este sediul unei instituții publice, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice.

„Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, ma precizează procurorii DNA.

Urmăriți Impact.ro și pe