Ar putea fi cea mai potrivită alternativă la Pământ, dar noua planetă este jumătate în întuneric

Gabriel Peneș 07.02.2023, 12:40
Ar putea fi cea mai potrivită alternativă la Pământ, dar noua planetă este jumătate în întuneric

Astronomii caută cu îndârjire printre miliardele și miliardele de planete ale Cosmosului, o planetă care să aibă condiții propice vieții, așa cum s-a întâmplat pe Pământ. De curând, oamenii de știință au găsit o asemenea planetă, pe care au botezat-o Wolf 1069b, aflată la „doar” 31 de ani lumină distanță de Terra, dar care este pe jumătate doar în întuneric.

Ar putea fi cea mai potrivită alternativă la Pământ

Unde va merge umanitatea, când nu va mai putea trăi pe Pământ? Oamenii de știință încearcă să identifice o altă potențială „casă” pentru generațiile viitoare. De curând, o asemenea planetă le-a intrat „în colimator”. Se află la „doar” 31 de ani lumină distanță de Terra și a fost botezată Wolf 1069b, dat fiind că orbitează în jurul unei stele denumită Wolf 1069.

Planeta, ce face parte din categoria exoplanetelor – din afara sistemului nostru solar – are o dimensiune apropiată de cea a Pământului,.se află la o distanță potrivită față de steaua sa și ar putea avea condiții propice apariției ori susținerii vieții.

Dintre cele peste 5.000 de exoplanete confirmate, se crede că doar aproximativ 60 ar putea fi stâncoase precum Pământul și plasate într-o zonă locuibilă, dar cele de dimensiunea Pământului sau mai mici reprezintă doar o cincime din acestea. Wolf 1069 b este a șasea cea mai apropiată exoplanetă care ar putea fi un fel de „geamăn” al Terrei.

Ar putea fi cea mai potrivită alternativă la Pământ, dar noua planetă este jumătate în întuneric
Planeta Wolf 1069b se află la „doar” 31 de ani lumină de Terra și prezintă un potențial interesant pentru apariția și susținerea vieții, cu excepția unei particularități speciale

Noua planetă este jumătate în întuneric

Fără a cunoaște cerințele exacte pentru ca viața să apară, cea mai bună presupunere se rezumă de obicei la recrearea mediului de pe propria noastră planetă. Dacă s-a întâmplat aici, s-ar putea întâmpla și în altă parte, iar Wolf 1069b este deja un candidat excelent pentru căutarea vieții.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

„Când am analizat datele stelei Wolf 1069, am descoperit un semnal clar, de amplitudine mică, a ceea ce pare a fi o planetă cu masa aproximativă a Pământului”, a declarat autorul principal, Dr. Diana Kossakowski de la Institutul Max Planck pentru Astronomie, într-un comunicat, conform iflscience.com.

„Orbitează în jurul stelei în decurs de 15,6 zile, la o distanță echivalentă cu o cincisprezecime din distanța de la Pământ la Soare”, a adăugat aceasta.

Ai putea crede că la acea distanță mică, planeta ar fi „coaptă” de steaua sa, dar Wolf 1069 este mult mai mică și mai slabă decât Soarele nostru. De fapt, în ciuda faptului că este atât de aproape de steaua sa, planeta Wolf 1069 b primește doar aproximativ 65% din radiația pe care Pământul o primește de la Soare.

Dar există o particularitate a acestei exoplanete: la fel cum Luna își arată întotdeauna o singură față către Pământ, această planetă arată doar o parte stelei sale, ceea ce înseamnă că într-o parte este zi în permanență, iar cealaltă se află mereu în întuneric. Totuși, nu totul este pierdut, concluzionează oamenii de știință. Cercetările arată că astfel de lumi pot fi încă locuibile, în special în zona liniei crepusculare dintre noapte și zi.

În plus, modelele sugerează că, dacă planeta nu are atmosferă, temperatura ei este de -23°C în timpul zilei – cu siguranță rece – dar cu o atmosferă, temperatura medie ar fi de plus 13°C, suficientă pentru susținerea vieții.

Din păcate, pentru a confirma dacă planeta are atmosferă, cercetătorii au anunțat că va trebui să așteptăm construirea următoarei generații de telescoape, cum ar fi Telescopul Extrem de Mare (ELT), aflat în prezent în construcție. „Probabil va trebui să așteptăm încă zece ani pentru asta”, a mai spus Kossakowski.

 

Urmăriți Impact.ro și pe
Gabriel Peneș
- Născut în 1966, absolvent de Istorie, lucrez în presă din 1996       -    Redactor, playtech.ro, 23.06.2021 -       -     Redactor, playsport.ro, 16.01. 2021 - 03.06....