EXCLUSIV

De ce refuză sculptorul statuii lui Gigi Becali să curețe bustul vandalizat. „Eu i-am făcut-o, de pictat o poate picta oricine”. Cum poate fi salvată. Exclusiv

Simona Ecovoiu 16.11.2022, 19:43

Cătălin Mihalache, fost concurent la „Românii au talent” (PRO TV), are un mesaj pentru cei care au vandalizat din nou bustul lui Gigi Becali, amplasat în urmă cu șase ani, la intrarea în Scornicești: „Lumea e rătăcită în răutate, fac asta din lipsă de ocupație, sunt frustrați. Ei văd viața ca pe calculator”, ne-a declarat artistul, în exclusivitate pentru impact.ro.

„Nu e prima dată când au mânjit-o cei frustrați”

Cătălin Mihalache susține însă că lucrarea poate fi refăcută, dar că nu va participa la recondiționare, din simplul motiv că statuia nu îi mai aparține, fiind acum treaba celui care a cumpărat-o.

„Lucrarea se poate reface, desigur. Se acoperă cu altă vopsea, prin suprapunere. Dar, nu mai e a mea, ci a proprietarului unui hotel din zonă, el are pictorul lui, a mai revopsit-o. Nu e prima dată când au mânjit-o cei frustrați. Eu i-am făcut-o, dar de pictat o poate picta oricine!”, ne-a spus artistul Cătălin Mihalache, în exclusivitate pentru impact.ro.

Bustul lui Gigi Becali, patronul FCSB, este amplasat pe marginea unui drum național din Olt, între Pitești și Slatina, la intrarea în Scornicești. Măsoară 1,80 m și cântărește câteva sute de kilograme. Este, de departe, atracția locului.

Multă lume se pozează lângă această lucrare, este un punct de atracție pentru trecători, dar nici nu poți să te urci pe ea, cum fac unii”, ne mai spune Cătălin, pentru impact.ro, artistul care, în 2014, a câştigat „Premiul de Originalitate”, la concursul ”Românii au Talent” (PRO TV).

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

De ce refuză sculptorul statuii lui Gigi Becali să curețe bustul vandalizat. „Eu i-am făcut-o, de pictat o poate picta oricine”. Cum poate fi salvată. EXCLUSIV
Statuia lui Gigi Becali a fost vandalizată.

Cătălin a realizat și statuia Simonei Halep. Ce spune despre scandalul de dopaj în care este implicată

Cătălin s-a bucurat de un val de simpatie și în 2017, când a realizat cu măiestrie bustul Simonei Halep, marea noastră jucătoare de tenis. Artistul ne-a spus unde se află acum această lucrare de suflet, după ce a încercat, fără succes, să i-o ofere sportivei.

Statuia ei se află acum în părculețul de peste stradă. Am muncit la ea cam trei zile, cântăreşte 150 de kilograme şi e înaltă de doi metri. E făcută din ciment, nisip, fier beton şi sârme. Am folosit două cutii de vopsea”, a mai spus artistul.

Artistul este de partea Simonei Halep în scandalul de dopaj, care a uimit o lume întreagă.

Dumnezeu a zis destul de clar: „Au dreptul să judece doar cei fără de păcat. Dar ei au cel mai mare păcat, nu au milă. Dacă ei ar fi de la Dumnezeu, ar avea lumina în ei și ar vedea adevărul, care este iubirea sufletească”, ne-a mai declarat Cătălin, în exclusivitate pentru impact.ro.

Se mândrește și cu bustul lui Sergiu Nicolaescu: „Îl știu ca actor mai ales din Pistruiatul”

Cătălin Mihalache deține o adevărată colecție de statui. A muncit foarte mult și la cea a lui Sergiu Nicolaescu, fiind un omagiu adus regretatului regizor și actor.

A fost o perioadă cand am experimentat modelajul din ciment cu nisip, atunci am realizat și bustul lui Sergiu Nicolaescu. Pe interior băgam armătură. Am ales să fac niște personaje cunoscute. Ca actor, pe Sergiu îl știu mai ales din filmul ”Pistruiatul”. Bustul lui cântărește 50 de kilograme”, ne-a mai declarat artistul, în exclusivitate pentru impact.ro.

Urmăriți Impact.ro și pe
Simona Ecovoiu
Este reporter special în departamentul Exclusiv al Impact.ro. Absolventă a Liceului de Filologie-Istorie și a Facultății de Sociologie, a debutat în presa scrisă la Evenimentul Zilei, apoi a...