Vladimir Putin spune că Rusia nu vrea război. Acesta acuză Ucraina de „genocid” în Donbass

Beatrice Dumitru 15.02.2022, 17:52
Vladimir Putin spune că Rusia nu vrea război. Acesta acuză Ucraina de „genocid” în Donbass

Discuția dintre Valdimir Putin și Olaf Scholz a durat aproape trei ore, timp în care s-a discutat despre criza din Ucraina. Acuzat că vrea să invadeze țara vecină, președintele rus a spus că Moscova nu vrea război, dar nu a existat niciun răspuns constructiv la propunerile pe care le-a înaintat Occidentelului referitoare la securitatea țării sale. Liderul de la Kremlin a vorbit și despre situația din Donbas.

Vladimir Putin acuză Ucraina de „genocid”

Rebelii susţinuţi de Rusia luptă contra armatei ucrainene din 2014, în Donbass, după ce Moscova a anexat Crimeea, război în care și-au pierdut viața aproximativ 14.000 de persoane. Vladimir Putin a cerut ca acel conflictul să fie rezolvat prin Acordul de la Minsk.

Liderul de la Kremlin a descris situația din regiunile separatiste din estul Ucrainei drept „genocid”. El a vorbit și despre problemele pe care le au vorbitorii de limbă rusă dincolo de graniţele ţării, în special în zona Donbass.

Vladimir Putin spune că Rusia nu vrea război. Acesta acuză Ucraina de genocid în Donbas
Vladimir Putin, acuzații la adresa Ucrainei.

În opinia noastră, ceea ce se întâmplă acum în Donbas este un genocid”, a spus el în conferința de presă comună cu Olaf Scholz, notează BBC.

„Rusia nu vea război”

Vladimir Putin a spus că Rusia a decis să retragă parțial trupele din apropierea Ucrainei și a văzut spațiu pentru discuții cu Occidentul cu privire la cererile Moscovei de securitate, deși a precizat că nu a existat un răspuns constructiv la acele solicitări Mai mult, acesta a spus că nu vrea să declanșeze un război în Europa.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Nu vrem asta. Vrem să negociem, vrem să evităm asta, de aceea am cerut garanții pentru securitatea noastră, dar nu am primit un răspuns satisfăcător de la Washington și NATO. Suntem gata să discutăm despre asta. Răspunsuri la cererile noastre e singurul mod în care dialogul poate avea loc”, a declarat Putin.

Vladimir Putin a fost întrebat și despre rezoluția votată de Parlamentul rus pentru ca cele două regiuni din estul Ucrainei, Donețk și Lugansk, să devină ”state autonome, suverane și independente”. La rândul său, cancelarul german a spus că în cazul în care rezoluția ar intra în vigoare ar însemna o încalcare a acordurilor de la Minsk, semnate de ambele țări.

Votul reflectă opinia publică. Cei mai mulți cetățeni din Federația Rusă susțin cetățenii din Donețk și Lugansk. Noi trebuie să facem tot ce putem pentru a rezolva problemele din Donbas. Contez pe partenerii noștri din UE și NATO să ia deciziile corecte”, a spus președintele Rusiei.

Președintele Rusiei a mai spus că își dorește să rezolve și să discute despre integritatea Ucrainei cu autoritățile din Lugansk și Donețk.

Urmăriți Impact.ro și pe
Beatrice Dumitru
Este redactor pe zona de Actualitate Impact.ro. Beatrice a absolvit Facultatea de Jurnalism și cursurile de prezentatori, redactori, reporteri și operatori tv în cadrul Academiei de Radio și...