Florin Cîțu, varianta de premier propusă de PNL. Cine e favoritul pentru funcţia de prim-ministru

Beatrice Dumitru 02.11.2021, 14:29
Florin Cîțu, varianta de premier propusă de PNL. Cine e favoritul pentru funcţia de prim-ministru

Criza politică din România pare să nu aibă rezolvare. După zece zile de negocieri, Nicolae Ciucă și-a depus mandatul de premier desemnat. Președintele Klaus Iohannis le-a transmis liberalilor să schimbe strategia și cu cine trebuie să negocieze pentru formarea majorițății în Parlament.

Cu cine negociază PNL pentru formarea Guvernului

Cu 12 ore înainte de audierile miniștrilor în Parlament, strategia PNL s-a schimbat radical. Liberalii au decis ca Nicolae Ciucă să-și depună mandatul, după ce președintele Klaus Iohannis le-a cerut să schimbe poziția și să negocieze pentru un guvern majoritar, deoarece un guvern minoritar nu va avea nicio șansă să treacă în Parlament.

Klaus Iohannis le-a cerut liberalilor să negocieze cu PSD și  să formeze un guvern majoritar. În acest context, liderii PNL au renunțat la noi negocieri cu foștii parteneri de guvernare, USR-PLUS și susțin o majoritate cu PSD, dar condiția este ca premierul să fie din PNL.

„Partidul Social Democrat își asumă și în această criză să intre la guvernare. Vom vedea înspre ce direcție duc lucrurile. Am constatat că după încă zece zile de criză anumiți lideri politici au spus clar că nu poate să treacă prin Parlament un guvern minoritar, lucru pe care noi îl spunem de la începutul crizei, că indiferent dacă este un guvern USR, PNL, PSD, România nu are nevoie în acest moment de un guvern minoritar”, a declarat liderul PSD, marcel Ciolacu.

Pe cine preferă PNL în funcția de premier

În sedința de luni seară, președintele PNL Teleorman, Eugen Pîrvulescu, l-a propus, din nou, pe Florin Cîțu pentru funcția de premier. Însă, nu a fost acceptat de liderii PNL, deoarece această variantă este respinsă de toate partidele.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Decizia privind noul premier va fi luată în ședința Biroului Politic Național de marți seară. Nicolae Ciucă pare a fi varianta susținută de PNL, însă nu este exclus ca liberalii să meargă la Cotroceni cu mai multe nume pentru funcția de premier. PNL trebuie să înceapă și negocierile cu PSD, care se pare că vrea Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Fondurilor Europene.

Urmăriți Impact.ro și pe
Beatrice Dumitru
Este redactor pe zona de Actualitate Impact.ro. Beatrice a absolvit Facultatea de Jurnalism și cursurile de prezentatori, redactori, reporteri și operatori tv în cadrul Academiei de Radio și...