Primul partid din România care și-a făcut cont pe TikTok. Surprinzător, USR-ul a rămas în urmă

Ana Anitoiu 20.08.2021, 13:32
Primul partid din România care și-a făcut cont pe TikTok. Surprinzător, USR-ul a rămas în urmă

TikTok se numără printre cele mai iubite aplicații în rândul tinerilor, iar această popularitate pe care o are a atras atenția lumii politice. Iată care a fost primul partid din România care și-a făcut cont. A lăsat USR-ul în urmă.

Câți tineri folosesc aplicația TikTok

În urmă cu câteva luni, reprezentanții TikTok au transmis că aplicația are 732 de milioane de utilizatori la nivel mondial care o deschid cel puțin o dată pe lună. Mai bine de o jumătate dintre aceștia, 59%, au vârste de sub 24 de ani.

Aplicația este foarte populară și în România, unde în decembrie 2020 a depășit Instagram în ceea ce privește numărul utilizatorilor. La finalul anului trecut existau 5.36 milioane de utilizatori pe TikTok şi 5.05 milioane pe Instagram. În cazul TikTok, 86.63% sunt tineri cu vârste sub 35 de ani.

Un studiu publicat de Ziarul Financiar a arătat că de la începutul pandemiei de coronavirus în România, 44% dintre tineri au petrecut peste opt ore pe zi în mediul online. Un tânăr din patru a folosit aplicația TikTok.

Primul partid din Romania care si-a facut cont pe TikTok. Surprinzator, USR-ul a ramas in urma
Aplicatia TikTok deschisa pe un telefon mobil

Care a fost primul partid din România care și-a făcut cont pe TikTok

În aceste condiții, ca să se asigure că ajung la electoratul tânăr, partidele politice au luat în vizor aplicația. Primul partid din România care și-a făcut cont pe TikTok a fost PSD, în luna mai a acestui an. Următorul a fost USR, în luna iulie, potrivit Mediafax. Vezi AICI cum a ajuns viral pe TikTok primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone!

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Aplicația TikTok a fost inventată de inginerul de software și antreprenorul chinez Zhang Yiming, care a fondat compania ByteDance în 2012. Acum în vârstă de 38 de ani, el ar avea o avere de peste 35 de miliarde de dolari. Inițial, aplicația a avut un alt nume – “A.me”.

Recent, Zhang Yiming a anunțat că vrea să se retragă din funcția de CEO al companiei ByteDance. El a explicat de ce a luat această decizie, precizând că schimbarea i-ar permite să aibă un impact mai mare asupra iniţiativelor pe termen lung.

”Îmi lipsesc unele dintre abilităţile care fac un manager ideal. Sunt mai interesat să analizez principiile organizaţionale şi de piaţă şi să folosesc aceste teorii pentru a reduce şi mai mult munca de management, mai degrabă decât să gestionăm de fapt oamenii.

În mod similar, nu sunt foarte sociabil, prefer activităţi solitare, cum ar fi să fiu online, să citesc, să ascult muzică şi să visez cu ochii deschişi despre ceea ce ar putea fi posibil”, a spus inventatorul aplicației TikTok.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ana Anitoiu
Cine sunt? Un om, înainte de orice altceva. Mi-am descoperit înclinația către scris pe vremea când n-aveam buletin. Mă fascina Eminescu și câștigam un concurs de poezii. La liceu, am lăsat...