Simona Halep a intrat în istorie! Ce loc ocupă campioana în topul celor mai bune jucătoare din toate timpurile

Marian Cărăvan 14.03.2020, 13:06

Cu două turnee de Grand Slam câștigate, cu multe alte trofee cucerite în circuitul profesionist, Simona Halep a intrat în istorie. Campioana ocupă un loc important în topul celor mai bune jucătoare de tenis ale lumii.

Simona Halep a intrat în istorie! Locul ocupat de campioana noastră în topul celor mai bune jucătoare ale lumii

După ce s-a impus în luna februarie la Dubai, Simona Halep a ajuns la 20 de turnee WTA câștigate în întreaga ei carieră. Constănțeanca de 28 de ani, fost număr 1 WTA, în prezent pe locul secund în acest clasament, ocupă o poziție însemnată și în clasamentul all time, alcătuit de americanii de la The Delite. În această ierarhie, campioana noastră se află pe locul 24, ceea ce este onorant pentru sportivă și pentru sportul românesc.

„Cea mai bună jucătoare a momentului”, așa cum este descrisă de sursa citată, ocupanta locului 2 în clasamentul WTA, a fost lider al clasamentului mondial feminin timp de 64 de săptămâni, ceea ce o plasează pe locul 10 în istorie la acest capitol. „Avem un feeling că va mai adăuga și altele la această cifră”, precizează cei de la The Delite.

Ce schimbări importante a ales să facă Simona Halep în cariera ei A meritat Le-a dezvăluit fanilor planurile ei
Simona Halep s-a impus în 2020 la Dubai

Unde a câștigat Simona Halep cele 20 de trofee și cine este cea mai bună jucătoare din lume

De-a lungul carierei, Simona Halep a câștigat  20 de turnee din circuitul profesionist de tenis, cele mai importante fiind cele de Grand Slam, Roland Garros (2018) și Wimbledon (2019). Anul acesta s-a impus în turneul de la Dubai, din luna februarie și ocupă locul 2 în clasamentul WTA, după australianca Ashleigh Barty. Lista turneelor câștigate de Simona Halep în circuitul profesionist: