Simona Halep a dat lovitura! Suma fabuloasă pe care a câștigat-o în 2019

Diana Radu 02.12.2019, 12:55

Simona Halep are o carieră de succes în tenis care îi aduce câștiguri uriașe. Înaintea finalului de sezon în tenis, WTA a actualizat clasamentul câștigurilor din turnee, iar în fruntea clasamentului se află australianca Ashleigh Barty (locul 1 WTA), cu venituri de 11.307.587 dolari. Pe ce loc se află sportiva noastră în ceea ce privește sumele încasate în acest an?

Câți bani a câștigat Simona Halep în 2019 din tenis. Fiecare meci a însemnat câștiguri de milioane de dolari

Simona Halep se află pe locul doi în topul câștigurilor, cu aproape 7 milioane de dolari. Triumful de la Wimbledon i-a adus cel mai mare premiu, 3 milioane de dolari, acolo unde ocupă locul 4. Sportiva a câștigat doar în acest an suma colosală de 6.962.442 de dolari, ajungând astfel la o sumă totală de 35.108.021 dolari. Cea mai mare sumă pe care a obținut-o constănțeanca a fost cea de la Wimbledon, unde a câștigat 3.041.463 de dolari.

• Petra Kvitova (Cehia) – 3.724.430 dolari

Halep va încheia sezonul pe locul 4 WTA. Fostul lider mondial a mai urcat o poziție în clasament și acum are 5.462 de puncte. Pe primul loc în ierarhia mondială se află australianca Ashleigh Barty, cea care a câștigat și Turneul Campioanelor 2019, cu 7.851 de puncte. De asemenea, în topul celor 100 se mai regăsește și românca Sorana Cîrstea, care a urcat de la 72 la 73, cu 822 de puncte, dar și Irina-Camelia Begu, care ocupă locul 99, după ce a urcat 12 poziții, cu 669 de puncte.