EXCLUSIV

Premierul Ciucă și Florin Cîțu ar fi fost de vină pentru gafele din CV-ul lui Florin Roman. Ludovic Orban: „Poate să afle toate informațiile necesare”

Gabriela del Pupo 15.12.2021, 16:26
Premierul Ciucă și Florin Cîțu ar fi fost de vină pentru gafele din CV-ul lui Florin Roman. Ludovic Orban: „Poate să afle toate informațiile necesare”

Ludovic Orban, liderul noii formațiuni politice, Forța Dreptei, susține că în cazul ministrului demisionar al Digitalizării, Florin Roman, verificările privind studiile sale trebuiau realizate înainte de numirea în funcție. Fostul lider PNL afirmă că nu l-a verificat niciodată pe Florin Roman doar pentru că nu l-a susținut în vreun demers de a ocupa o funcție publică și nici chiar la alegerile pentru liderul deputaților PNL din Camera Deputaților.

”A fost pus de Cîțu și de Ciucă, ei ar fi trebuit(…) să afle toate informațiile necesare”

Ludovic Orban spune că premierul are la dispoziție resursele necesare pentru a verifica istoricul și veridicitatea studiilor înainte de a numi în funcții de conducere pe cineva.

”A fost pus de Cîțu și de Ciucă, ei ar fi trebuit ca pentru fiecare ministru, secretar de stat, președinte de agenție, prefect să existe o procedură legală pe care premierul o are la dispoziție și prin care poate să afle toate informațiile necesare și prin care poate să își dea seama dacă cineva este, sau nu este, apt să ocupe o funcție. Întotdeauna pentru toți cei pe care i-am susținut pe poziții importante în stat, am avut toate informațiile legate de istoric, diplome și așa mai departe.” a declarat Ludovic Orban pentru impact.ro.

Ludovic Orban: „Era de datoria lui Ciucă și a președintelui partidului, a lui Cîțu”
Ludovic Orban: „Era de datoria lui Ciucă și a președintelui partidului, a lui Cîțu”

„Roman s-a supărat pe mine că el visa să fie ministrul Dezvoltării”

Ludovic Orban spune că Florin Roman visa o funcție de ministru încă de pe vremea Guvernului condus de fostul lider PNL dar că acesta nu l-a susținut.

„Roman s-a supărat pe mine că el visa să fie ministrul Dezvoltării, de aia s-a supărat pe mine și a început să mă atace fără motiv.” spune fostul lider PNL.

„Normal că nu l-am sprijinit, bun dar liderul se alege la Parlament, sunt aleși de parlamentari. Acolo nu poți să aplici procedurile în funcțiile de miniștri, secretari de stat sau șefi de agenții, de autorități. La Parlament în grupurile parlamentare se votează liderii. Oricum, nu l-am mai sprijinit , în mod evident.

Era de datoria lui Ciucă și a președintelui partidului, a lui Cîțu.” a mai spus Orban.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Ludovic Orban spune că nu are nici o îndoială asupra veridicității faptelor, chiar dacă Florin Roman a acuzat în mesajul său în care își anunța demisia că este o victimă

„Este declarația rectorului Universității Babeș-Bolyai. Este evident că tot ce s-a scris și s-a relatat este adevărat.” spune Ludovic Orban.

Florin Roman, ministrul Dezvoltării și al Digitalizării, și-a dat demisia astăzi după ce a III-a dovadă de fals în CV a apărut în spațiul public.

Urmăriți Impact.ro și pe
Gabriela del Pupo
Pentru Gabriela del Pupo presa nu a fost prima alegere. Absolventă a Universității "Babeș-Bolyai" din Cluj, a lucrat mai bine de 10 ani în domeniul artelor spectacolului. Pasiunea pentru știri...