Senatul a adoptat un poriect care prevede instituirea Zilei Naționale a Radioului în data de 1 noiembrie. În această zi autoritățile centrale și locale pot organiza manifestări culturale legate de activitatea posturilor de radio. Inițiativa a fost aprobată cu 58 de voturi „pentru” și 10 abțineri.
Ziua de 1 noiembrie a fost aleasă oentru că la respectiva dată își începea emisia postul public de radio în 1928, arată Comisia pentru mass-media în raportul asupra proiectului.
„(…) Inițiativa legislativă are ca obiect de reglementare instituirea zilei de 1 noiembrie ca Ziua Națională a Radioului, propunându-se ca autoritățile administrației publice centrale și locale să poate organiza manifestări cu caracter cultural-științific dedicate sărbătoririi acestei zile sau să poată acorda sprijin logistic/financiar organizațiilor neguvernamentale sau altor instituții care organizează astfel de manifestări. Potrivit Expunerii de motive, pe 1 noiembrie 1928, la ora 17.00 a început emisia oficială a postului de radio din București”.
Instituirea acestei noi zile naționale ar reprezenta un semn de apreciere față de cei care lucrează în posturile de radio, jurnaliști dar și tehnicieni.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„(…) Scopul prezentei inițiative legislative este ca, în anul în care sărbătorim centenarul unității naționale și 90 de ani de existență a Societății Românede Radiodifuziune, să ofere o recunoaștere a rolului determinant al radioului în istoria României și un prilej de sărbătoare națională pentru toți cei care – jurnaliști, tehnicieni, artiști – s-au pus în slujba transmiterii valorilor pe calea undelor”.
Proiectul legislativ a fost înregistrat la Senat. Acum merge la Camera Deputaților, care trebuie să dea votul final.