Orban, la al doilea test pentru coronavirus. Ce rezultat a ieșit și ce decizie radicală a luat premierul României

Redacția IMPACT 24.03.2020, 11:18
Orban, la al doilea test pentru coronavirus. Ce rezultat a ieșit și ce decizie radicală a luat premierul României

Ludovic Orban a fpcut un nou test pentru coronavirus, așa cum era procedura, după ce primul a ieșit negativ. Ce rezultat a primit premierul, de această dată?

Rezultatul pentru al doilea test de COVID-19 pentru Ludovic Orban

Atât premierul Ludovic Orban, cât și membrii Guvernului au primit rezultatul testului pentru noul coronavirus. Potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, rezultatele sunt negative, atât pentru Ludovic Orban, cât și pentru membrii cabinetului său.

Ludovic Orban, al doilea test negativ pentru COVID-19.
Ludovic Orban, al doilea test negativ pentru COVID-19.

„În urma acestui rezultat negativ, premierul a epuizat regimul de izolare de 14 zile și își va relua activitatea curentă la Palatul Victoria. În același sens vor proceda și ceilalți membri ai Guvernului care s-au aflat în perioada de izolare”, potrivit stirioficiale.ro.

În toată această perioadă, Ludovic Orban a ales să se autoizoleze la Vila Lac și nu la domiciliul său pentru a-și pute exercita atribuțiile de premier, la o locație care îi permite acest lucru.

„Deşi aş fi avut posibilitatea să mă izolez acasă, alături de familia mea, am decis să mă izolez în această reşedinţă doar din cauza faptului că îmi permite să îmi exercit integral prerogativele de premier şi am ales această formă stând departe de familia mea”, a spus Ludovic Orban, la momentul izolării sale.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Premierul a fost testat pentru prima dată pe 13 martie, după ce intrase în contact cu senatorul Vergil Chițac, cel care a fost diagnosticat cu COVID-19. Ludovic Orban înregistrase un test negativ atunci, potrivit Mediafax.

Coronavirus în cifre

Situația actuală privind răspândirea noului coronavirus indică faptul că 576 de români au fost diagnosticați cu acest virus, în vreme ce alte opt și-au pierdut viața. 73 de persoane au fost vindecate, după ce au intrat în contact cu COVID-19.

Creșterea numărului de cazuri de îmbolnăviri în România a determinat o suspendare forțată, dar temporară a multor business-uri și companii. Situația din punct de vedere economic este una destul de instabilă în prezent și afectează numeroase arii de activitate, de la industrie și manufactură și până la marketing, artă și entertainment.

 

Sursa foto: Inquam Photos/ George Calin 

Urmăriți Impact.ro și pe