Lista tuturor președinților pe care i-a avut România înainte și după Revoluție

Romania a avut 13 şefi de stat

Lista tuturor președinților pe care i-a avut România înainte și după Revoluție. Primul conducător al României Mari a fost regele Ferdinand I al României. El a fost cel care a decis intrarea țării în Primul Război Mondial în 1916.

Lista șefilor de stat ai României în cei 100 de ani de la Marea Unire

România a avut alți 13 șefi de stat și patru regenți în perioada în care pe tronul țării s-a aflat Regele Mihai.

 

De asemenea, România a avut doi interimari, președinții Senatului în perioada suspendărilor președintelui Traian Băsescu.

– Ferdinand I (n. 24 aug 1865 – d. 20 iul 1927) regele României între 27 septembrie 1914 și 20 iulie 1927. Sub el s-a înfăptuit Marea Unire.

– Mihai I (sub conducerea Regenței) (minor) (n. 25 oct 1921 – d. 5 dec 2017).

Pe 10 noiembrie, românii îşi aleg preşedintele

Pe 10 noiembrie, românii îşi aleg preşedintele

În timpul primei domnii a Regelui Mihai, cauzată de faptul că tatăl său, principele Carol, a renunțat la tron, conducerea țării a fost asigurată de o regență.

– În perioada 20 iulie 1927 – 9 octombrie 1929, regența a fost asigurată de Principele Nicolae – cel de-al doilea fiu al regelui Ferdinand I și al reginei Maria

– Carol al II-lea (n. 15 oct 1893 – d. 4 apr 1953) rege între 8 iunie 1930 și 6 septembrie 1940.

– Mihai I (n. 25 oct 1921 – d. 5 dec 2017) rege între 6 septembrie 1940 și 30 decembrie 1947

Conducătorii României îniante de Revoluţia din 1989

– Constantin Ion Parhon (n. 15 oct 1874 – d. 9 aug 1969). După abdicarea regelui Mihai I, Parhon a devenit președintele Prezidiului Provizoriu al Marii Adunări Naționale. Acest lucru s-a întâmplat  între 30 decembrie 1947.

– Petru Groza (n. 7 dec 1884 – d. 7 ian 1958) – Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale între 12 iunie 1952 și 7 ianuarie 1958.

– Ion Gheorghe Maurer (n. 23 sep 1902 – d. 8 feb 2000) – Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale între 11 ianuarie 1958 și 21 martie 1961

– Chivu Stoica (n. 8 aug 1908 – d. 16 feb 1975) – Președintele Consiliului de Stat între 24 martie1965 și 9 decembrie 1967

Nicolae Ceaușescu (n. 26 ian 1918 – d. 25 dec 1989) – pe data de 9 decembrie 1967 Marea Adunare Națională l-a ales în funcția de președinte al Consiliului de Stat pe Nicolae Ceaușescu, în locul lui Chivu Stoica.

 

Pe 28 martie 1947, Marea Adunare Națională a instituit funcția de președinte al Republicii Socialiste România, în care este ales Nicolae Ceaușescu.

El ocupă această funcție până la revoluția anticomunistă din 1989.

Preşedinţii României după Revoluţie

– Ion Iliescu (n. 3 martie 1930). Pe 22 decembrie 1989, după arestarea Nicolae Ceaușescu, Ion Iliescu este ales președintele Provizoriu al României.

– Emil Constantinescu (n. 19 noiembrie 1939) Președintele României – între 17 noiembrie 1996 și 10 decembrie 2000

-Ion Iliescu – Președintele României între 10 decembrie 2000 și 20 decembrie 2004.

-Traian Băsescu (n. 4 noiembrie 1951) – Președintele României între 21 decembrie 2004 și 21 decembrie 2014

– Klaus Iohannis (n. 13 iunie 1959) – președinte în funcție

Iohannis a câștigat alegerile prezidențiale din noiembrie 2014, învingându-l în turul al doilea pe Victor Ponta (PSD), premierul în funcție la acea vreme.

Și-a început mandatul de președinte pe 21 decembrie 2014.