Lewis Hamilton scrie istorie în Formula 1. Pilotul a adunat 100 de victorii odată cu Marele Premiu al Rusiei de la Soci

Ioana Bucur, Ioana Constantin 26.09.2021, 20:31

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Rusiei de la Soci și, în același timp, a scris istorie în Formula 1. Pilotul a reușit să adune nu mai puțin de 100 de victorii.

Lewis Hamilton și-a câștigat un loc important în istoria Formula 1

Spectacol total la Marele Premiu al Rusiei de la Soci. Ploaia a fost la un pas să strice socotelile piloților, aceștia fiind nevoiți, cu 5-6 tururi înainte de final, să intre la boxe pentru schimbul de pneuri, clasamentul cursei fiind dat peste cap.

Marele câștigător al competiției a fost Lewis Hamilton care a reușit să adune, astfel 100 de victorii în Formula 1.

Pe locul doi a terminat Verstappen, care plecase de pe ultima poziție, în grila de start, şi care a profitat de ploaia izbucnită pe final, reușind să urce pe podium în ultimele tururi. Clasamentul a fost completat de Carlos Sainz.

9. Sergio Perez (Mexic/Red Bull) la 1min30sec076/1000
10. George Russell (Marea Britanie/Williams) la 1min40sec551/1000.

Lewis Hamilton scrie istorie în Formula 1

„Nu eram sigur că voi ajunge la 100”

Liderul inițal al cursei, până la apariția ploii, Lando Norris, a terminat abia pe poziția a șaptea, după ce a decis să încerce să termina cursa pe pneurile slick, decizie ce s-a dovedit a fi neinspirată.

„Mi-a luat mult timp să ajung la victoria cu numărul 100 şi, uneori, nu eram sigur că voi ajunge la 100. Lando a făcut o treabă extraordinară, a avut un ritm incredibil. Am avut un gust dulce-amărui să-mi văd vechea echipă în față.

Echipa mea a luat o decizie excelentă chiar la final, nu am vrut să-l las pe Lando să plece, dar, nu știam cum va fi vremea”, a spus Lewis Hamilton, la interviurile de după cursă.

Hamilton a urcat acum pe prima poziție în ierarhia generală a piloților, cu 246,5 punte, la un avans de doar două puncte față de Max Verstappen, care are 244,5. Pe locul al treilea se află Valtteri Bottas, cu 151 de puncte, care a terminat cursa de la Sochi pe locul cinci.