Poliția Română anunță o veste rară: în primele nouă luni ale anului 2025, infracționalitatea a scăzut cu peste 12%. Au fost sesizate 368.493 de fapte penale, cu 51.264 mai puține decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Furturile s-au redus cu 11,6%, tâlhăriile cu 15%, iar distrugerile cu aproape 7.000 de cazuri. Nici infracțiunile stradale nu mai sunt ce-au fost odată, înregistrând un minus de aproape 10.000.
Explicațiile pot fi multe: fie românii au devenit mai cuminți, fie infractorii mai eficienți și nu-i mai prinde nimeni. Sau, poate cel mai plauzibil, elitele au emigrat. Nu doar medicii și IT-iștii, ci și specialiștii în buzunăreală și combinații, care și-au mutat activitatea „în străinătate, unde se plătește mai bine”.