Florin Cîțu, despre achiziția a zeci de milioane de vaccinuri pentru România: „Putem să o anchetăm pe Ursula”

Ana Anitoiu 19.04.2022, 14:05
Florin Cîțu, despre achiziția a zeci de milioane de vaccinuri pentru România: „Putem să o anchetăm pe Ursula”

Președintele Senatului, Florin Cîțu, a vorbit, marți, despre cumpărarea a zeci de milioane de vaccinuri anti-Covid-19 pentru România, după ce liderul Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a spus că vrea ca procurorii să verifice această achiziție.

Florin Cîțu, despre zecile de milioane de noi doze de vaccinuri pentru România

Președintele Senatului a spus că programul de achiziție a dozelor de vaccin împotriva coronavirusului a fost decis în Uniunea Europeană, până în anul 2023. Planul a fost făcut de președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

„Nimeni nu a spus că nu trebuie făcute aceste achiziţii, pentru că ştim toată lumea că a fost un plan făcut de Ursula von der Leyen. E adevărat, putem să o anchetăm pe Ursula, să vedem ce a avut în cap când a făcut acest contract pentru toată Uniunea Europeană şi a venit acest decont.

Putem să ne uităm la toate aceste contracte și să vedem dacă avea cineva interese acolo. Banii pe dozele de vaccin se duceau către Comisia Europeană și începem cu Ursula să o întrebăm pe ea cum a făcut contractele. Eu aș vrea să știu pentru români de ce iertăm 100 de milioane de lei când nu avem bani la buget”, a spus Florin Cîțu.

De asemenea, fostul premier și ministru al Finanțelor Florin Cîțu a adăugat că de aici încolo, România are un Guvern care trebuie să ia decizii și să vrea să meargă mai departe.

Florin Citu, despre achizitia a zeci de milioane de vaccinuri pentru Romania
Marcel Ciolacu a cerut verificarea achizitiei vaccinurilor anti-Covid-19

Marcel Ciolacu, acuzații despre achiziționarea vaccinurilor

Recent, Marcel Ciolacu a declarat că România a cumpărat peste 100 de milioane de doze de vaccin anti-Covid-19 pentru 15 milioane de români. Președintele PSD a acuzat că fostul Guvern a făcut un contract de peste 40 de milioane doze, pentru anii 2022 şi 2023, iar costul acestora a fost de 730 de milioane de euro.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Marcel Ciolacu a precizat că un memorandum al ministrului Sănătății a fost contrasemnat de Dan Barna, vicepremierul cu atribuţii pe sănătate. El a precizat că au mai fost doi semnatari, ministrul de Finanţe şi prim-ministrul.

Anterior, Ministerul Sănătății a explicat pentru impact.ro că alocarea dozelor de vaccin anti-Covid-19 a fost proporțională nu doar cu populația țării, dar și cu numărul de doze pe care le-a produs fiecare companie farmaceutică. A fost făcut un contract general la nivelul Uniunii Europene ce nu a putut fi negociat sau semnat individual de fiecare stat membru al blocului comunitar.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ana Anitoiu
Cine sunt? Un om, înainte de orice altceva. Mi-am descoperit înclinația către scris pe vremea când n-aveam buletin. Mă fascina Eminescu și câștigam un concurs de poezii. La liceu, am lăsat...