Decizie radicală luată de Simona Halep după câștigarea turneului de la Roma

Marian Cărăvan 22.09.2020, 11:35

Simona Halep a luat o decizie radicală după ce a câștigat turneul de categorie Premier 5 de la Roma. Campioana noastră a cucerit titlul 22 din cariera sa.

Simona Halep s-a impus fără probleme în turneul de categorie Premier 5 de la Roma. Campioana noastră a ajuns la 22 de turnee câștigate în circuitul profesionist de tenis. În 2020, s-a impus la Dubai, Praga și Roma, iar acum are în față ultimul turneu de Grand Slam al anului, cel de la Roland Garros, unde a triumfat în 2018, la patru decenii distanță de la succesul Virginiei Ruzici.

Simona Halep nu se gândește la relaxare după triumful de la Roma, ci se concentrează pe turneul de pe zgura pariziană. Campioana noastră a anunțat că nu e timp de sărbătorit, ea merge direct la Paris, pentru turneul de la Roland Garros.

„Rămân cu restricțiile de rigoare, nu o să sărbătoresc deloc, iar după Roland Garros voi sărbători acasă, cu familia. Acum mă duc direct la Paris”, a spus Simona Halep, la Digi Sport.

Finală scurtă la Roma. Cea mai scurtă din cariera Simonei Halep

Doar 32 de minute a durat finala turneului de la Roma, dintre Simona Halep și Karolina Pliskova. Campioana noastră a evoluat senzațional și a câștigat primul set după 20 de minute, cu 6-0. În setul 2, la scorul de 2-1 pentru româncă, sportiva din Cehia a abandonat și astfel trofeul a fost adjudecat de Simona halep. Abandonul cehoaicei nu-i știrbește cu nimic din valoare Simonei Halep, care a evoluat într-o manieră entuziasmantă în ultimul act al turneului de la Roma.

Pentru Simona Halep, a treia oară a fost cu noroc. După ce a mai jucat două finale, ambele pierdute în fața Elinei Svitolina, acum Simona Halep s-a impus în turneul de categorie Premier 5 de la Roma.

Simona Halep a ajuns pentru a treia oară în finala turneului WTA de la Roma. În acest an a intrat direct în turul 2 și a cedat un singur set în drumul său până în ultimul act. Campioana noastră a trecut în turul 2 de reprezentanta gazdelor Jasmine Paolini (6-3, 6-4), în optimi a învins-o pe ucraineanca Dayana Yastremska (7-5, 6-4), adversara sa din sferturi, kazaha Yulia Putintseva s-a retras la scorul de 6-2, 2-0, iar în semifinale a avut parte de cel mai lung meci de până acum, cu spanioloaica Garbine Muguruza. Meciul s-a disputat pe durata a trei seturi, la capătul cărora Simona Halep s-a bucurat de calificarea în finală. A fost Simona Halep – Garbine Muguruza 6-3, 4-6, 6-4.