Cazurile de COVID-19 sunt din nou în creștere în diferite părți ale Europei, deoarece vremea rece a afectat răspândirea virusului. Țările de pe Bătrânul Continent încearcă să reducă rata de infectare prin diferite mijloace, de la introducerea carantinei pentru cei nevaccinați, până la limitarea accesului la anumite servicii sau campanii de vaccinare.
O astfel de țară este Suedia. Guvernul suedez a anunțat că, de la 1 decembrie, va fi necesar certificatul verde pentru a participa la orice eveniment de peste 100 de persoane. Documentul COVID – care atestă că deținătorul fie a fost complet vaccinat, a fost testat negativ în ultimele 72 de ore sau s-a vindecat de boală în ultimele șase luni – a fost folosit până acum în Suedia în scopuri de călătorie.
Suedia va introduce, în premieră, de la 1 decembrie, un certificat de vaccinare pentru evenimentele cu peste 100 de persoane, măsura fiind luată ca urmare a creşterii numărului contaminărilor cu noul coronavirus în Europa, a anunţat miercuri guvernul suedez. De asemenea, țara nordică a revenit asupra deciziei luate la 1 noiembrie, de a nu mai testa persoanele complet vaccinate împotriva COVID-19, chiar în caz de simptome.
Oficialii suedezi introduc un certificat digital de vaccinare împotriva COVID-19 pentru adunările publice și evenimentele cu peste 100 de persoane în interior, au spus autoritățile. Astfel, țara scandinavă se aliniază altor țări din Uniunea Europeană, pe fondul unei creșteri continentale recente a cazurilor noi de coronavirus.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„Este o veste greu de dat. Cu toții ne dorim ca pandemia să se încheie”, a spus ministrul Sănătății, Lena Hallengren, adăugând că certificatul va fi adoptat de la 1 decembrie, potrivit AP news.

Ministrul Culturii, Amanda Lind, a precizat că nu este obligatoriu prezentarea certificatului de vaccinare, dar cei care nu-l pot prezenta vor trebui să respecte anumite restricții. Oficialul a declarat că este la latitudinea organizatorilor unui eveniment să decidă care ar trebui să fie restricțiile.
Introducerea este „o măsură pe care o considerăm necesară pentru a nu împovăra sistemul de sănătate”, a declarat Karin Tegmark Wisell, șeful Agenției Suedeze de Sănătate Publică.
Deşi Suedia înregistrează puţine cazuri de Covid, spre deosebire de multe alte ţări europene, „nu este izolată de restul lumii”, a subliniat ministrul Sănătăţii, Lena Hallengren, într-o conferinţă de presă.
Prezentarea unui certificat digital, care fusese recomandat de autoritatea de sănătate publică, îi exclude pe cei mai tineri, guvernul suedez urmând să aleagă între un prag de 16 sau 18 ani.
Suedia are, în prezent, o rată de incidenţă de 85,8 cazuri la 100.000 de locuitori, în ultimele 14 zile. Restaurantele şi barurile sunt acum scutite de prezentarea permisului de sănătate. Țara nordică s-a remarcat în pandemia de coronavirus prin lipsa de izolare şi strategia bazată mai degrabă pe recomandări decât pe măsuri dure, cu utilizarea foarte limitată a măştilor de protecţie în spaţiul public.
Guvernul suedez a ridicat aproape toate restricţiile anti-Covid la sfârşitul lunii septembrie, datorită avansării programului său de vaccinare şi a situaţiei epidemice bune.
La ora actuală, ţara are o rată de incidenţă de 85,8 cazuri la 100.000 de locuitori, în ultimele 14 zile, potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS). Este una dintre cele mai scăzute rate din Europa şi cu mult în urma vecinilor săi norvegieni sau danezi, care se confruntă cu o creştere accentuată a numărului de cazuri noi, după ridicarea majorităţii măsurilor sanitare.
Țara scandinavă a înregistrat oficial 15.107 decese, dintre care 13 fiind raportate miercuri. Cifrele oficiale arată că 85,3% din populația de 16 ani și peste a primit prima doză, în timp ce 81,7% s-au vaccinat cu schema completă.