Ce scria pe tricoul fetei care a intrat pe teren în timpul meciului Belgia-Finlanda. Mesajul a făcut rapid înconjurul lumii

Gabriel Peneș, Mihai Roșoiu 22.06.2021, 13:07

Ce scria pe tricoul fetei care a intrat pe teren în timpul meciului Belgia-Finlanda. Partida desfășurată la St. Petersburg, în cadrul grupei B de la Euro, s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea „diavolilor roșii”. Dar întâlnirea a fost întreruptă câteva minute dintr-un motiv inedit, o domnișoară năvălind pe gazon, îmbrăcată sumar, în scopuri publicitare.

Euro începe să-și afle echipele ce vor juca în optimile de finală. Ce scria pe tricoul fetei care a intrat pe teren în timpul meciului Belgia-Finlanda. Partida de la St. Petersburg a contat pentru grupa B a turneului final și s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea belgienilor. Totul s-a decis pe finalul întâlnirii, prin autogolul portarului Hradecky, minutul 74 și reușita lui Lukaku, minutul 81. „Diavolii roșii” au încheiat grupa pe primul loc, dar au contribuit și la calificarea în optimi a danezilor. Marcați de infarctul suferit de Christian Eriksen, nordicii nu adunaseră niciun punct după primele două meciuri.

Dar în ultimul meci jucat în grupă, Danemarca a spulberat Rusia cu 4-1 și a reușit să-și adjudece locul 2, la egalitate de puncte cu Findlanda și Rusia, dar cu un golaveraj superior. Naționala daneză a fost traumatizată de incidentul medical ce se putea încheia tragic, al cărui protagonist a fost starul de la Inter, Christian Eriksen. Acesta s-a prăbușit pe gazon, suferind un infarct, dar a fost salvat după minute bune de resuscitare. Acum, mijlocașul de 29 de ani a fost operat, fiindu-i montat un defibrilator cardiac și chiar a fost externat, el vizitând cantonamentul colegilor săi înaintea partidei decisive cu Rusia. Iar aceștia i-au dedicat victoria și calificarea obținute după momentele grele prin care au trecut.

O tânără a întrerupt partida Belgia-Finlanda, intrând pe teren pentru a face reclamă unei criptomonede/Sursa foto: The Sun

Mesajul a făcut rapid înconjurul lumii

Dar meciul Belgia – Finlanda s-a remarcat și printr-un moment mai rar întâlnit. O tânără a reușit să îi păcălească pe stewarzi și să intre pe teren, partida fiind întreruptă câteva minute. Gestul a fost făcut din motive publicitare. Femeia purta un tricou de culoare neagră pe care era scris „WTF Coin”. Nu a fost vorba de vreo înjurătură, ci de o trimitere la una dintre criptomonedele ce există pe piață. Aceasta este moneda virtuală a aplicației Walnut, utilizată la gestionarea finanțelor personale și finanțării libere a investițiilor, un concurent al mult mai cunoscutului Bitcoin. Până la urmă, tânăra a fost escortată în afara terenului de stewarzii surprinși inițiali de agilitatea ei, iar partida a putut fi reluată.

Nu este prima oară când un meci de asemenea importanță este întrerupt de asemenea gesturi. În 2019, chair la finala Champions League, disputată între Liverpool și Tottenham, spectatorii de pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid au fost martorii unui moment și mai „fierbinte”. O tânără îmbrăcată mult mai sumar decât „eroina” de la St. Petersburg, a intrat pe gazon la mijlocul primei reprize pentru a promova un site destinat adulților. Mai târziu, s-a aflat că o cheamă Kinsey Wolansky și este iubita unui cunoscut youtuber american.