Când ar putea avea loc turneul de la Roland Garros, după ce a fost amânat a doua oară. Noua dată anunțată

Marian Cărăvan 27.04.2020, 10:52

Tot sportul mondial a fost dat peste cap din cauza pandemiei de coronavirus. Turneele din circuitul profesionist de tenis nu fac excepție, iar dacă Wimbledon a fost anulat, Roland Garros ar putea suferi o nou amânare.

Turneul de la Roland Garros a fost amânat deja pentru perioada 20 septembrie – 4 octombrie, însă startul ar putea avea loc cu o săptămână mai târziu, pe 27 septembrie, conform informațiilor furnizate de cotidianul „Le Parisien”, preluate de Click! Se pare că această modificare, luată de comun acord cu ATP și WTA, are ca scop includerea a două săptămâni de turnee pe zgură între US Open (programat în perioada 31 august – 13 septembrie, pe suprafață hard) și Roland Garros (27 septembrie – 11 octombrie, pe zgură). Astfel, în noul format, ar putea incluse turneele de zgură de la Madrid și de la Roma, care trebuiau să aibă loc în primăvara acestui an.

Planurile pot fi însă date peste cap de criza sanitară, astfel s-ar putea ca singurele turnee de Grand Slam rămase în picioare pentru 2020 să nu mai aibă loc anul acesta. Simona Halep, locul 2 WTA, este destul de sceptică în privința reluării turneelor de tenis în 2020. Campioana noastră nu crede că sunt șanse mari să mai avem tenis în acest an.

Câștigătoare a turneului de la Roland Garros în 2018, Simona Halep nu a mai disputat un meci oficial de pe 22 februarie, când a învins-o pe Elena Rybakina, în finala turneului de la Dubai.

Simona Halep, la câștigarea Rolan Garros din 2018. Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Simona Halep, victorie la 40 de ani distanță de la un alt succes românesc la Roland Garros

Pe 9 iunie 2018, Simona Halep, pe atunci locul 1 WTA, câștiga primul ei turneu de Grand Slam din carieră, Roland Garros, după ce o învingea în finală pe americanca Sloane Stephens, cu 3-6, 6-4, 6-1. Succesul Simonei Halep ăe zgura pariziană venea la 40 de ani distanță de la triumful Virginiei Ruzici, în 1978, tot la Roland Garros.

La zece ani după ce a câştigat titlul la Roland Garros, la junioare, Simona Halep l-a obţinut şi la senioare, devenit a 49-a jucătoare din lume care ridică deasupra capului un trofeu de grand slam, în Era Open.