A pus un cub de gheaţă în ciorbă imediat după ce a închis focul. Toţi vor proceda aşa de acum

Ioana Bucur 03.03.2022, 12:47
A pus un cub de gheaţă în ciorbă imediat după ce a închis focul. Toţi vor proceda aşa de acum

Când vorbim despre mâncare, cu toții știm prea bine că preparatele „curate”, de regim, cele care nu ne vor pune bețe-n roate când încercăm să slăbim sau să ne menținem la o anumită greutate, nu sunt cele mai gustoase. Când vrem să savurăm ceva „ca la mama acasă”, în lista de ingrediente nu au ce căuta variantele dietetice. Dar ce este de făcut când îți dai seama că rezultatul nu este tocmai cel dorit? Află când și de ce ar trebui să pui un cub de gheaţă în ciorbă imediat după ce ai stins focul.

Ce se întâmplă dacă pui un cub de gheaţă în ciorbă imediat după ce închizi focul

Chiar și cele mai iscusite gospodine mai greșesc. Indiferent dacă este prima sau a suta oară când preparăm un anumit fel de mâncare, reușita nu este mereu garantată. O clipă de neatenție, un pas sărit, un detaliu trecut cu vederea sau ingrediente alese greșit pot duce la rezultate nedorite.

Însă, din fericire, pentru aproape orice obstacol întâlnit în bucătărie există o soluție. Exemplu: dacă îți dai seama că ai exagerat cu sarea în supă, adaugă un cartof în oală. Acesta va acționa ca un burete și va absorbi sarea în exces.

De multe ori, din dorința de a oferi mâncării o aromă cât mai plăcută și acel gust de „ca la mama acasă”, ni se întâmplă să adăugăm prea multă grăsime în mâncare, mai ales în ciorbă. Și pentru asta există rezolvare: tot ce trebuie făcut este se adăugăm un cub de gheaţă în ciorbă imediat după ce am închis focul. Gheaţa va atrage grăsimea şi astfel o poţi scoate mai uşor din mâncare.

A pus un cub de gheata in ciorba imediat dupa ce a inchis focul. Toti vor proceda asa de acum

Ciorba rădăuțeană a împlinit 40 de ani

Cu toate că pare un preparat clasic, mâncat din cele mai vechi timpuri, rețeta s-a născut, oficial, pe 14 februarie 1982 – când a fost consemnată și a intrat în rețetarul restaurantelor din zona Bucovina.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Cea care a inventat ciorba rădăuțeană este Cornelia Dumitrescu, o gospodină din Rădăuți. Totul a început înainte de o aniversare în familie. Pentru că nu existau amatori de ciorbă de burtă, soțul Corneliei a întrebat-o dacă nu poate face o magie folosind carne de curcan.

Zis și făcut. Noul preparat a fost pus pe masă și a fost savurată din plin.

„Locuind la curte creșteam păsări și având carne la dispoziție am făcut tot felul de preparate, inclusiv cârnați de curcan. Ciorba de burtă nu-i plăcea nici unuia dintre noi, iar într-o zi soțul, Serafim, m-a întrebat dacă aș putea face din pieptul de curcan o ciorbă ceva mai deosebită…

La final de săptămână am făcut ciorba rădăuțeană, am chemat și copiii și le-a plăcut tuturor”, a povestit Cornelia Dumitrescu potrivit monitorulsv.ro.

Tot soțul a fost cel care a sfătuit-o să includă ciorba abia inventată în meniul restaurantului la care lucra, convins că va avea un succes uriaș în rândul clienților. Așa a și fost, lista de ingrediente suferind câteva modificări.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ioana Bucur
Fac parte din grupul curajoșilor care au decis să rămână în România și sunt dovada vie a faptului că destinul găsește mereu o cale de a ne  aduce pe drumul ce ne-a fost ales. Mă...