Radu Mihaiu, primarul Sectorului 2, a anunțat joi seară că a încheiat un protocol cu Termoenergetica pentru a ajuta mai mult de 11.000 de locuitori în problema încălzirii: ”Mă bucur că a existat o majoritate responsabilă care a votat pentru acest proiect”, a transmis primarul, spunând că PSD a votat împotrivă.
Azi am propus Consiliului Local un protocol cu Termoenergetica prin care să suplimentăm lipsurile în zonele cele mai afectate din Sectorul 2.
Proiectul a trecut şi am făcut un prim pas în ajutarea a peste 11.000 de oameni care suferă nepermis de mult în anotimpul rece (din păcate va fi funcţional abia iarna viitoare), a scris, joi seară, pe Facebook, Radu Mihaiu, potrivit Adevărul.
Pe lângă asta, primarul a detaliat care este soluţia propusă pentru acest lucru, și anume montarea unor echipamente în apropierea capetelor de coloane care să încălzească agentul termic cât mai aproape de utilizatorii finali. În plus, se vor avea în vedere cazane care funcţionează cu gaz, unde Sectorul 2 se ocupă de plata închirierii, iar Termoenergetica de plata combustibilului.
Dintr-un calcul cinic politic, PSD a votat împotriva acestui proiect, justificând: “nu e treaba noastră, de ce să ajutăm Termoenergetica?”. Aşa cum am spus şi în şedinţa de Consiliu Local, treaba noastră nu e să ajutăm Termoenergetica, treaba noastră e sa ajutăm cetăţenii Sectorului 2. Mă bucur că a existat o majoritate responsabilă care a votat pentru acest proiect, a mai scris primarul, potrivit sursei citate.